Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Kısa Adı VOLFIRE olan Antalya'nın Stratejik Ortaklık Projesi Erasmus+ Programından Hibe Almaya Hak Kazandı

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA), yerel düzeyde yürüttüğü çokuluslu projelerden edindiği deneyim ve bilgi birikimiyle AB hibelerinden yararlanmak için proje teklifi hazırlayan kurumlarımıza desteğini sürdürüyor. Bu doğrultuda Erasmus+ 2016 dönemi için Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile hazırlanan "Gönüllü İtfaiyeciliğin Geliştirilmesi İçin İtfaiyecilerin Mesleki Eğitimi (VOLFIRE)" isimli K2 Stratejik Ortaklık Projesi hibe almaya hak kazandı.

Projenin hazırlanma aşamasında Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri ve Dış İlişkiler Bürosu ve Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı arasında başlatılan güçlü işbirliği sonuçlarını verdi ve kısa adı VOLFIRE olan proje 2016 Yılı Erasmus+ Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar Projeleri başvuru sonuçlarına göre "Yenilik Geliştirmeye Yönelik Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar" faaliyeti kapsamında Türkiye'den hibe desteği almaya hak kazanan projeler arasında yer almayı başardı. Türkiye genelinde toplam 25 projenin hibe almaya hak kazandığının açıklandığı Ulusal Ajans duyurusunda, VOLFIRE projesi ile birlikte Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri ve Dış İlişkiler Bürosu CEUPA ortaklığında hazırlanan ve bu programdan hibe almaya hak kazanan 2 proje bulunuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde yürütülecek olan projede, Antalya Valiliği ve Antalya İtfaiyeciler Derneği'nin yanısıra Slovenya’dan GRS Kranj Kurumu, İrlanda’dan Mayo Kent Konseyi, Çek Cumhuriyeti’nden Cafo Çek İtfaiyecileri Derneği proje ortağı olarak görev alacaklar. 2 yıl süreyle uygulanacak VOLFIRE projesi ile Antalya’da itfaiye istasyonunun bulunmadığı veya uzakta kaldığı, itfaiye personelinin sayıca yetersiz olduğu yerleşim alanlarına yakın bölgelerde gönüllü itfaiyecilik uygulamasının başlatılarak belirlenecek gönüllülerin bu alanda yetiştirilmesi ve böylece bu bölgelerde oluşan yangınlar, afet ve acil durumlar karşısında can ve mal kaybının en aza indirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, projeye katılan 3 Avrupa ülkesinin gönüllü itfaiyecilik sistemi incelenerek Türkiye’ye adaptasyonunun sağlanması planlanıyor.

Projenin toplam bütçesi 283 bin Euro olup, söz konusu bütçeyi 5 proje ortağı kurum 2 yıl boyunca üstlendikleri görevlere göre proje faaliyetlerinde kullanacaklardır. Projede Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı gönüllü itfaiyecilerin yetiştirilmesi konusunda eğitim materyalleri geliştirilmesi, müfredat ve rehber oluşturulması, tanıtıcı kısa videoların hazırlanması, ilçe belediyelerde görev yapan itfaiye çalışanları ve köy muhtarlarına seminer verilmesi gibi faaliyetlerden sorumlu olacak. Slovenyalı ortak GRS Kranj Kurumu, eğiticilerin eğitimi ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri tabanlı e-öğrenme modülünün hazırlanması görevini üstlenecek. Bu kapsamda, Avrupa standartlarında gönüllü itfaiyeciliğin geliştirilmesi ve gönüllü itfaiyecilerin yetiştirilmesine yönelik Slovenya’da düzenlenecek olan 10 günlük eğitim programına, Türkiye’den 12, Çek Cumhuriyeti’nden 3, İrlanda’dan 3 itfaiyeci katılım sağlayacaklar. Eğitici eğitimi sonrasında Antalya’da pilot uygulamayı içeren 5 günlük ikinci eğitim programı düzenlenecek olup Slovenya'daki Eğitici Eğitimine katılan Türkiye’den 12 itfaiyeci eğitmen ile birlikte Çek Cumhuriyeti’nden 2, Slovenya’dan 2 ve İrlanda’dan 1 itfaiyeci, ülkemizden 30 gönüllü itfaiyeciye eğitim verecekler. Ayrıca, İrlandalı ortak Mayo Kent Konseyi, projenin uygulama sürecinin izlenmesinden ve değerlendirmesinden sorumlu olacak. Antalya Valiliği ise uzun yıllardan beri yürüttüğü Avrupa Birliği projelerinden edindiği deneyim ışığında sözkonusu çokuluslu projenin program kurallarına göre sağlıklı ve başarılı bir şekilde yürütülmesine destek sağlamak yanında projede ortak olarak üstlendiği logo ve görsel kimlik oluşturulması, tanıtım materyallerinin basımı, açılış ve kapanış konferanslarının organizasyonu gibi görünürlik, yaygınlaştırma ve kıymetlendirme faaliyetlerini yürütecek.

CEUPA olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yetkili ve çalışanlarını bu başarılarından dolayı kutluyor, projenin hayırlı olmasını diliyoruz.
Haber Listesine Dön Okuma: 2001

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016