Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

BestCARE Projesinin Kapanış Konferansı Antalya’da Yapıldı

Antalya Valiliği'nin ortak olarak yeraldığı “Avrupa Birliği (AB) Standartlarına Dayalı Tamamlayıcı Terapi Yöntemleri İle Hemşirelik Bakımının Geliştirilmesi" (BestCARE) isimli Avrupa Birliği projesinin Kapanış Konferansı İl AB Daimi Temas Noktası görevini yürüten Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk ve Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar’ın katılımlarıyla 23 Ağustos 2016 Salı günü saat 14.00’da Antalya Rixos Downtown Hotel’deyapıldı.

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu’nun (CEUPA) desteği ile hazırlanarak 2014 yılında Erasmus+ Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklık programından hibe almaya hak kazanan ve Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi koordinatörlüğünde 2 yıl sürede yürütülen projede, bu iki kurum yanısıra, Antalya Kamu Hastaneleri Birliği ve Sağlık ve Doğal Terapiler Derneği yerel ortaklar olarak, İtalya'dan Centro Studi Delle Professioni Sanitarie (CESPİ), İngiltere'den Athena School Natural Therapies ve Almanya'dan EURO-CERT Academy Avrupa'lı ortak kurumlar olarak yer aldı.

Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk Kapanış Konferansında yaptığı konuşmasında, AB projelerinin temel amacının AB ülkelerinde uygulanmakta olan iyi uygulamaların ülkemize transferinin sağlanması olduğunu ifade ederek “Bu amaca en iyi hizmet eden projelerden biri de BestCARE projesi olmuştur. Proje ile uzun yıllardır Avrupa ülkelerinde uygulanmakta olan Tamamlayıcı Terapi Yöntemleri artık Akdeniz Üniversitesi müfredatına girmiş ve uygulanmaya başlanmıştır. İnanıyorum ki gelecek yıllarda bu uygulamalar diğer üniversitelerimize de örnek teşkil edecektir” dedi. Vali Yardımcısı Baştürk ayrıca, Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu’nun özellikle ilimizdeki kurumlarımıza AB projelerinin hazırlanması ve yürütülmesi konusunda destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar ise konuşmasında, BestCARE projesinin en önemli başarılarından birinin müfredat geliştirilmesi olduğunun altını çizerek, bundan böyle Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde Tamamlayıcı Terapilerin ders olarak okutulmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Ayrıca, sözkonusu yeni uygulamanın diğer fakültelere de yaygınlaştırılması yönünde çalışmalara hız verileceğini belirtti.

BestCARE Projesi Koordinatörü Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Özer, 2 yıl boyunca yürütülen BestCARE Projesi'nde başarılı işlere imza attıklarını söyledi. Projedeki asıl amacın Antalya'daki Onkoloji ve Kadın Doğum alanında çalışan hemşireler ile Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin tamamlayıcı terapi yöntemleri konusundaki mesleki kapasitelerinin arttırılmasını amaçladıklarını, proje ile özellikle kanser hastalığı ve kadın hastalıkları sonrası açığa çıkan yan etkilerin tamamlayıcı tedavi yöntemleriyle azaltılmasının hedeflendiğini belirtti. Prof. Dr. Özer, proje faaliyetlerini 3'ü Avrupalı 4'ü yerel olmak üzere, 7 kurumun birlikte gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Prof. Dr. Özer ayrıca, projenin bundan sonra devamlılığını sağlamanın önemine işaret ederek “Proje 2 yıllık bir sürede tamamlandı ama bundan sonra yapılacak çalışmaların da takipçisi olacağız" diyerek özellikle proje kapsamında Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nde kurulan Simülasyon Laboratuvarı ve e- öğrenme modülü aracıyla tamamlayıcı terapiler konusunda eğitimlere devam edileceğinin altını çizdi.

Konferansta proje ortağı diğer kurum temsilcileri de yürüttükleri çalışmalar hakkında kısa bilgiler verdiler. İngiliz ve İtalyan ortak kurum temsilcileri konferansa video mesajlarıyla katıldılar. Proje yürütme ekibi üyelerine teşekkür belgelerinin dağıtımı ve toplu fotoğraf çekimiyle sona eren konferansın ardından konuklar fuaye alanında verilen kokteylde sohbet imkânı buldular.
Haber Listesine Dön Okuma: 1921

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016