Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

İnsan Ticareti ile Mücadeleye Yönelik Stratejik Ortaklık Proje Başvurusu Tamamlandı

Son yıllarda uluslararası göç hareketlerinin artması ve bulunduğu coğrafya nedeniyle Türkiye'nin önemli ölçüde göçe maruz kalması, 2016 döneminde Antalya Valiliği'nce başvurusu yapılan AB projelerine konu oldu.

Ülkemizde, özellikle Antalya’da göçmenlere yönelik insan ticaretinin sık karşılaşılır bir durum haline gelmeye başlaması Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü'nü bu konuda Avrupa Birliği projesi hazırlama yönünde harekete geçirdi. Bu kapsamda, AB Topluluk programlarından olan Erasmus Plus Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklık alanında İl Göç İdaresi Müdürlüğü uzmanları tarafından Antalya Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu CEUPA ekibinin verdiği teknik destekle hazırlanan "İnsan Ticaretine Maruz Kalan Göçmenlerin Tespiti, Desteklenmesi ve Toplumsal Farkındalığın Artırılması” isimli proje teklifi başvurusu 31 Mart'ta tamamlandı. 

Avrupa Komisyonu'ndan hibe kazanması durumunda, Antalya İl Göç İdaresi Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülmesi planlanan proje faaliyetleri, alanında uzman üç yerel ve üç Avrupalı kurum tarafından gerçekleştirilecek. Projenin yerel ortakları arasında Antalya Valiliği yanısıra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Aile Danışmanları Derneği AİLEDER yer alırken, Avusturya’dan Mesleki Yeterlilik ve Personel Eğitimi Enstitüsü BEST, Finlandiya’dan özel eğitim kuruluşu Learnmera ve Almanya’dan eğitim ve danışmanlık kurumu BEdCon projenin Avrupalı ortakları olarak faaliyetlerini yürütecekler. İnsan ticareti ile mücadelede mağdurların tespiti, korunması ve desteklenmesini amaçlayan ve iki yıl sürmesi planlanan projenin yaklaşık bütçesi 300.000 Euro olarak belirlendi. 

Proje teklifinin kabul edilmesi halinde, Türkiye’den Aile Danışmanları Derneği, Almanya’dan BedCon ve Avusturya’dan BEST enstitüsü bir eğitim konsorsiyumu oluşturacak ve Avusturya’da eğiticilerin eğitimi programı düzenlenecek. Programa Türkiye’den 12, Almanya’dan 1 ve Finlandiya’dan 2 olmak üzere toplam 15 kişi katılacak ve bu çerçevede katılımcılara insan ticaretinin nedenleri ve etkileri, göç olgusu, risk grupları ve insan ticaretiyle ilişkisi gibi temel kavramlardan başlayarak insan ticareti mağdurlarının bireysel, ailesel, psiko-sosyal özellikleri, insan ticareti mağdurlarıyla özel mülakat teknikleri, vaka yönetimi, mağdur danışmanlığı gibi mesleki uzmanlık gerektiren konular hakkında eğitim verilecek. Ayrıca, proje kapsamında Finlandiyalı ortak Learnmera tarafından Bilgi ve İletişim Teknolojileri Tabanlı bir e-öğrenme modülü hazırlanacak, Alman ortak BedCon ise proje faaliyetlerinin, uygulama sürecinin ve proje ürünlerinin kalitesinin izlenmesinden ve değerlendirmesinden sorumlu olacak.

Projeye dayalı çalışma kültürünün Antalya yerelinde yaygınlaşması ve bu sayede AB hibe programlarından yararlanma yarışında yerel kurumlarımızın bir adım daha önce geçmesi gayesiyle hizmetlerine devam eden Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu (CEUPA), sözkonusu projenin hibe kazanması durumunda ortak kurum olarak üstlendiği yaygınlaştırma faaliyetleri yanısıra proje yürütme faaliyetlerine destek vermeye devam edecek.
Haber Listesine Dön Okuma: 2220

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016