Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı (EaSI)

T.C. Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından valiliklere gönderilen bir yazıyla İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı (EaSI) tanıtılarak bu programdan Ülkemizin yeterince faydalanabilmesi amacıyla potansiyel başvuru sahipleri ve/veya faydalanıcıları ile ilgili paydaşların bilgilendirilmesi isteindi. Sözkonusu yazıda şöyle denildi:

"Avrupa Birliği tarafından finanse edilen kaliteli ve sürdürülebilir istihdamı, yeterli ve insana yaraşır sosyal korumayı, yoksulluk ve sosyal dışlanma ile mücadeleyi, çalışma koşullarının iyileştirilmesini amaçlayan İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı'na (EaSI) katılım anlaşması Şubat 2015'te AB Bakanlığı ve Avrupa Komisyonu arasında imzalanmış olup iç hukuktaki onay süreci söz konusu Anlaşmanın onaylandığına dair Bakanlar Kurulu Kararının 21 Mayıs 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanması ile tamamlanarak yürürlüğe girmiştir.

İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı Ülkemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yürütülmektedir.

Program tüm katılımcı ülkeler için ayrılan yaklaşık 920 milyon Euro bütçeye sahip olup üç bileşenden oluşmaktadır. Bütçenin %61'i PROGRESS bileşeni; %18'i EURES bileşeni ve %21'i Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik bileşeni için ayrılmıştır. Ülkemiz söz konusu program kapsamında yaklaşık 755 milyon Euro bütçeyi kapsayan PROGRESS ve Mikrofinans ve Sosyal Girişimcilik bileşenlerinden faydalanabilecektir. Doğrudan Avrupa Komisyonunca yürütülecek program ile istihdam, sosyal işler ve sosyal içerme alanlarında AB düzeyinde ve ulusal düzeyde eylemlerin eşgüdümünün sağlanması; iyi yönetişim, karşılıklı öğrenme ve sosyal yeniliğin teşvik edilmesi; küçük işletmeler ve dezavantajlı grupların mikro finansmana erişimleri sağlanması; işgücü piyasasının genişletilerek işgücünün coğrafi hareketliliğine ve istihdam olanaklarına ve tüm bunların yanı sıra Ülkemizin Avrupa Birliğine adaylık sürecinde sorumlu olduğumuz alanlarda AB Müktesebatının uyumlaştırılması ve etkin uygulanmasına katkı sağlanması beklenmektedir."

Bu programdan faydalanmak isteyen potansiyel başvuru sahipleri ve paydaşlar, AB Bakanlığının ve Avrupa Komisyonunun aşağıdaki adresteki sayfalarına giderek bilgi edinebilirler.

http://www.ab.gov.tr/index.php?p=49876

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1081
Haber Listesine Dön Okuma: 2667

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016