Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

2015 Yılı Son ABUDYK Toplantısı Gerçekleştirildi

Antalya İli Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Antalya İli AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk başkanlığında 26 Kasım 2015 Perşembe günü 14:00-15:30 saatleri arasında Aile ve Sosyal Politikalar konferans salonunda gerçekleştirildi.

Yüze yakın kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantı Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk'ün açılış konuşmasıyla başladı. Daha önceden Çanakkale Valiliğinde de İl AB Daimi Temas Noktası olarak görev yürüttüğünü belirten Vali Yardımcısı Baştürk konuşmasında Antalya'daki mevcut projelerin sayısı ve niteliğinden memnun olduğunu belirterek yetişmiş personel bulma zorluğuna dikkat çekti ve buna bağlı olarak mesleki eğitim projelerine önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Progtramın bilgilendirme bölümünde Uluslararası Antalya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Nermin Aydemir Göçmenler ve Batı Avrupa’da Göçmen Kökenli Nüfusun Siyasal Temsili konulu bir sunum yaptı. Konuşmasına Türkiye'de ve dünyada Suriyeli göçmenlerin nüfus dağılımlarından bahsederek başlayan Aydemir, komşu ülkelerde ve Avrupa Birliği ülkelerinde sığınmacı nüfus hakkında verilere dikkat çekerek batı demokrasilerinde azınlıkların siyasal temsili, göçmen kökenli milletvekili sayıları ve siyasal temsilde baskı konularına değindi. Antalya’da ikamet eden ‘yabancı’ nüfus üzerine bilgilendirmelerde de bulunan Aydemir'in sunumu katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Daha sonra programa davet edilen iki sivil toplum kuruluşunun tanıtımına geçildi. Önce, Antalya'da 1,5 yıl önce kurulan ve Türk Alman Dostluk Federasyonu temsicliğini de üstlenen Akdeniz Kültürlerarası Uyum Derneği'nin (AKUD) tanıtımı yapıldı. AKUD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Çetkin yaptığı sunumla dernek faaliyetlerini, gerçekleştirdikleri etkinlik fotoğrafları ile tanıttı. Sunum sırasında Antalya'da yaşayan yabancı nüfusun Türk toplumuna adaptasyon sürecinde verdikleri katkı ve üstlendikleri rolün önemine değindi. Sadece Türkiye'de değil yurtdışında da Türk kültürünü tanıtmaya dayalı çalışmalar yürüttüklerinden bahseden Çetkin, Türkçe ve Almanca olarak aylık yayımlanmaya başladıkları Harmoni-e dergisini tanıtarak sözlerine son verdi.

Lykia İzcilik ve Doğa Sporları Derneği (LİDOSK) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Pişirici ise izcilik ve doğa sporları bağlanmında her yaş grubundan insana her hafta doğada etkinlikler düzenledikleri bilgisiyle konuşmasına başladı. Son 3 yılda yürüttükleri AB projeleri sayesinde kazandıkları gelişimin önemine dikkat çeken Pişirici proje yazmaya başladıkları ilk dönemlerde zorlandıklarını ve şimdilerde ise ortak seçer konuma geldiklerini belirtti. LİDOSK'un yürüttüğü AB projeleriyle son birkaç yılda yüzden fazla gencin Avrupa ülkelerine seyahat fırsatı bulduğunu belirttiği konuşmasında Pişirici, resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla herzaman işbirliği içinde olmak istediklerini ve ortak bulma süreçlerinde diğer kuruluşlara destekte bulunabileceklerini, aynı zamanda kamu kurumlarının da çalışmalarında sivil toplum kuruluşlarına kolaylık sağlamaları yönündeki beklenti ve temennilerini dile getirdi. 

Programın son bölümünde Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Mehter Aykın, Jean Monnet Programı ve 2013-2015 yıllarında Antalya Valiliği işbirliğinde yürüttükleri Sivil Toplum için Avrupa Entegrasyon Çalışmaları konulu proje hakkında bir sunum yaptı. Konuşmasında üç yıl boyunca gerçekleştirilen AB Temel Eğitim sürecinin başarıyla tamamlandığını belirten Aykın, projelerine Avrupa Briliği Bakanlığı'nın sahip çıktığını vurgulayarak önümüzdeki aylarda eğitimin içeriğinin geliştirilerek tekrardan hayata geçirileceğini müjdeledi. Tanıtımın ardından kürsüye davet edilen 2015 yılı AB Temel Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan 31 katılımcıya sertifikaları Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk ve diğer protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Antalya ili AB UDY Kurul toplantısına son verildi.
Haber Listesine Dön Okuma: 2234

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016