Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Ortak Kültür Mirası Hibe Programı İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Koruma ve Diyalog Faz-II Hibe Programından Antalya ilinde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların yararlanması yönünde işbirlikleri tesis etmek ve ihtiyaç duyulan konularda hibe başvurusunda bulunacak kurumlara destek sağlamak amacıyla 29.07.2015 tarihinde Antalya Valiliği'nde ilgili kamu kuruluşları ile üniversitelerden yönetici ve temsilcilerin katıldığı bir istişare toplantısı düzenlendi. İlin sözkonusu hibe programına dair ihtiyaçları ile potansiyelinin ortaya konduğu ve kurumların proje hazırlama/uygulama kapasiteleri hakkında bilgi alışverişi yapılan toplantıya Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi (CEUPA) Koordinatörü ve Proje Uzmanları yanısıra, Antalya İl Dernekler Müdürü, Antalya Müze Müdürü, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürü, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Şube Müdürü, Demre Müze Müdürü, Alanya Müze Müdürü, Antalya Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği Projeler Şube Müdürü, Xanthos Kazı Başkanı, Patara Kazı Başkanı, Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü Müdürü ve AB Bakanlığı Antalya Temsilciliğinde görevli AB İşleri Uzmanı ile Döşemealtı Kaymakamlığı, Alanya Turizm Danışma Bürosu ve Alanya Belediyesi'nden temsilciler ile Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi öğretim üyeleri katıldı.

Antalya Valiliği hizmet binası 1. kat toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda ilk olarak Valilik AB Projeleri Koordinasyon Merkezi ve AB Bakanlığı Uzmanları tarafından programın tanıtımı yapıldı. Ortak Kültür Miras Alanları ve UNESCO hakkında kısa bir bilgilendirmenin de yapıldığı toplantıda Antalya'da yeralan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde kayıtlı ve hibeye konu olabilecek yerler (Karain Mağarası, Alanya, St. Nicholas Kilisesi, Likya Uygarlığı Antik Kentleri, Perge Antik Kenti, Antik Aspendos Kenti Tiyatrosu ve Su Kemerleri, Kekova, Güllük Dağı Termessos Milli Parkı) üzerinde duruldu. Programa uygun başvuru yapabilecek kuruluşlardan, hazırlanacak proje tekliflerinde uygun faaliyetlere, toplam uygun maliyetlerin oranlarından proje başına düşen hibe miktarlarına kadar birçok konunun görüşüldüğü toplantıda, söz alan katılımcılar, Antalya'nın kültürel miras varlığı konusunda yapılması planlanan ve ihtiyaç duyulan çalışmalara değindiler, ayrıca, proje teklifi hazırlama ve proje uygulamada yerel düzeyde duyulan ihtiyaç ve sıkıntıları dile getirdiler. Sözkonusu programın rehberinde yeralan "Likya Uygarlığı Antik Kentleri" ifadesinin Patara, Xanthos, Pinara, Olympos, Myra, Phaselis, Limyra, Simena gibi antik kentleri içeren çok geniş kapsamlı ve uygulanabilir olmaktan uzak bir bölgeyi işaret ettiğini vurgulayan katılımcılar, bu alanın Antalya'nın kültürel mirasının yarıdan fazlasını kapsadığını ve dolayısıyla çağrıda önemli bir düzeltme yapılarak bu hususun netleştirilmesi gerektiğinin altını çizdiler. Bunun yanısıra, Antalya'da Likya Uygarlığı Antik Kentlerinin kapsamı dışında kalan alanlara yönelik proje teklifi hazırlansa dahi belirtilen oranlarda eş finasnmanın kurumlar tarafından karşılanmasının büyük bir sorun olarak karşımızda durduğu dile getirildi. Toplantıda bu konuya çözüm olarak belediyelerin ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlıklarının bütçelerinden yararlanma imkânlarının araştırılması önerildi.

Yetkililerin, Ortak Kültür Mirası konulu hibe programına yönelik halen hazırlanmakta olan proje teklifleri üzerinde bilgilendirme yapmalarının ardından, proje teklifi hazırlayan kuruluşlara ilgili kurumlarca teknik destek verilmesi yönünde alınan kararla toplantı sona erdi.

Not: Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Koruma ve Diyalog Faz-II Hibe Programı Hibe Başvuru Rehberinin CEUPA tarafından hazırlanan resmi olmayan Türkçe çevirisi gelecek hafta web sitemizde yayınlanacaktır.
Haber Listesine Dön Okuma: 2452

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016