Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Yaratıcı Avrupa Programı

Avrupa’nın Kültür ve Medya Sektörlerini Destekleyen Yaratıcı Avrupa Programı 2014-2020 döneminde kültür ve medya alanlarında çalışan binlerce kuruluş ve kişiye destek sağlayacaktır.

Yaratıcı Avrupa Programı, 2007-2013 dönemindeki Kültür, MEDIA ve MEDIA Mundus programlarını tek bir çatı altına alarak yeni araçlarla destekleyen, bir önceki döneme kıyasla bütçede % 9’luk bir artışla 1,46 milyon Euro destek sağlayan, kültürel ve yaratıcı sektörlerin ihtiyaçlarını temel alan bir destek mekanizmasıdır. Bahse konu programa üyeliğimiz süresince (2014-2020) ülkemizde kültür, sanat ve görsel işitsel alanlarda faaliyet gösteren kurumların programdan faydalanabilmesi mümkün olacaktır. Yaratıcı Avrupa ile en az 250.000 sanatçı ve kültür profesyoneline, 2.000 sinemaya, 800 film ve 4.500’den fazla kitap ve edebi eserin tercümesine destek sağlanacaktır. Ayrıca küçük kültürel veya yaratıcı iş girişimleri için de banka kredilerinde 750 milyon Euro’ya kadar erişim sağlayacak yeni bir mali garanti bu programla sunulacaktır. Bunların dışında, Avrupa Kültür Başkentleri, Avrupa Mirası Markası, Avrupa Miras Günleri ve beş Avrupa ödülü de (AB Kültür Mirası/Europa Nostra Ödülleri, AB Çağdaş Mimari Ödülü, AB Edebiyat Ödülü, Avrupa Çağdaş Müzik Ödülleri (EBBAs) ve AB MEDIA ödülü) Yaratıcı Avrupa Programı ile desteklenecektir.

Programda, mali garanti imkanı, Avrupa yatırım fonları tarafından yönetilecek ve 2016’dan itibaren yürürlüğe girecektir. Böylece küçük işletmelerin krediye erişimi daha kolay olacaktır. Ayrıca politika yaratımında, deneysel projelerin desteklenmesinde ve görsel-işitsel sektör ile diğer kültürel ve yaratıcı sektörlerin işbirliği için çalışma, analiz ve daha iyi veri toplama konularında destek sağlanacaktır.

Programa Hangi Ülkeler Katılım Sağlıyor?

28 AB Üyesi Ülke: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, GKRY, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

10 AB Dışı Ülke: Arnavutluk, Bosna Hersek, Gürcistan, İzlanda, Karadağ, Makedonya, Moldova, Norveç, Sırbistan, Türkiye.

Bu on ülkenin tamamı kültür alt programlarına katılabiliyorken, medya alt programlarına Makedonya ve Sırbistan hariç diğer 8 ülke katılabiliyor.

Türkiye, Avrupa Birliği ile medya alt programının yalnızca eğitim, ticari etkinlikler ve pazarlar, festivaller ve izleyici geliştirme faaliyetleri kapsamında işbirliği yapacaktır.

Programa Kimler Başvurabilir?

Bireysel başvurulara açık olmayan programa:

- Kültür alt bileşeni kapsamında işbirliği projeleri, edebi çeviriler, kültür-sanat platformları ve kültür-sanat ağları başlıklarında,

- Medya alt bileşeni kapsamında: eğitim, izleyici geliştirme, pazara erişim ve film festivalleri başlıklarında,

Ülkemizdeki kültür, sanat ve medya sektöründe faaliyet gösteren merkezi, bölgesel, yerel idareler, kalkınma kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, araştırma merkezleri, uluslararası örgütler başvuru yapabilmektedir.

Programa Nasıl Başvurulur?

Eğitim, Görsel- İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı'nın (EACEA) aşağıdaki web adresinden formlar takip edilebilir:

https://eacea.ec.europa.eu/documents/eforms_en

Ayrıca, Yaratıcı Avrupa Programı’nda kültürel ve yaratıcı sektörlere yönelik katılımcılar, Komisyon ile doğrudan iletişim kurma imkanına sahiptir. Katılımcılar, program doğrultusunda akdedilen hibe sözleşmeleri kapsamında vermeleri gereken ilgili tüm bilgi ve belgeyi Komisyon'a doğrudan iletebilir.

Programla ilgili aşağıdaki linkten Avrupa Komisyonu Yaratıcı Avrupa sayfasından detaylı bilgiye erişmek mümkün:

http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/index_en.htm

 

 

 

 
Haber Listesine Dön Okuma: 3500

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016