Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya'da 9 Mayıs Avrupa Günü Coşkuyla Kutlandı

Avrupa Birliği (AB) fikrinin oluştuğu gün olarak kabul gören ve 1985 yılından beri AB ülkelerinde kutlanan 9 Mayıs Avrupa Günü, Antalya'da bu yıl çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinliklerin ilki, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Antalya Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Akdeniz Üniversitesi işbirliği ile bu yıl üçüncüsü yapılan “AB Bilgi Günleri” 4-5 Mayıs tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirildi. 9 Mayıs Avrupa Günü kapsamında gerçekleşen etkinliğe, TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü ve Paris Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası, Avrupa Parlamentosu Dış Politikalar Genel Müdürlüğü’nden André De Munter ve Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yonca Özer katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında 7 Mayıs akşamı AKM’de kokteyl düzenledi. Kokteyl sonunda Şef Nikolay Merdzhanov yönetimindeki İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Çoksesli Korosu, AKM Perge Salonu’nda Batı müziğinden ve türkülerden oluşan mini bir konser verdi.

Etkinlikler 8 Mayıs akşamı Hollandalı “Minus the Tiger” Grubu’nun konseri ile devam etti.

9 Mayıs’ta Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi'nin (CEUPA) gerçekleştirdiği ve AB Bakanlığı Antalya Temsilciliği, Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığı ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi'nin destek verdiği “Katılım Öncesi Yardım- Aracı (IPA)” bileşenleri sergisi kurulması ve stant aktivitelerini içeren etkinlik 10:00-16:30 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Buradaki törende 14:15-15:30 saatleri arasında Antalya Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve AB Türkiye Delegasyonu Mali İşlerden Sorumlu Bölüm Başkanı Müsteşar Dr. Micheal A. Rupp tarafından sergi açılışı yapıldı. Vali Yardımcısı Recep Yüksel, "Bu etkinlikle Avrupa Günü'ne ve Türkiye'nin AB adaylık sürecine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Aynı zamanda Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi'nin projelerini tanıtıyoruz. Fotoğraf sergileri ve tanıtım etkinlikleriyle desteklediğimiz Avrupa Günü etkinliğimizde Antalyalılar'ın, AB'nin önemsediği kavramlara olan duyarlılığını da misafirlerimizle paylaşıyoruz" diyerek günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Vali Yardımcısı Yüksel ve beraberindekiler daha sonra meydanda kurulan fotoğraf sergisini ziyaret edip, fotoğrafları inceledi. Etkinlik vatandaşlara t-shirt, şapka, AB bayrağı ve AB'yi tanıtan broşürlerin dağıtımıyla son buldu.

9 Mayıs akşamı Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde “Uyuyan Güzel” adlı bale eseri sahnelendi.

9 Mayıs Avrupa Günü Antalya’nın Alanya İlçesinde de, çok sayıda yabancının katılımı ile İskele-Rıhtımda coşkuyla kutlandı. Alanya’da ilk kez kutlanan 9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları Atatürk Anıtı önünden kortej yürüyüşü ile başlayarak Şelale önünde renkli etkinliklerle devam etti. Kutlamalara Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven’in yanı sıra Alanya Belediye Başkanı, Fahri Konsoloslar ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı vatandaş katıldı.

Kaş ilçesinde de Avrupa Günü ve Karayolu Trafik Haftası dolayısıyla Kaymakam Selami Kapankaya yanısıra kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla trafikte "Yaya Önceliği"ne dikkat çekmek üzere etkinlikler yapıldı. Kaş Kaymakamlığı’nın koordinatörlüğünde başlatılan "Önce Yaya" proje faaliyetleri, Kaş Belediye Başkanlığı, Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilecek.

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKVAM) tarafından 13 Mayıs tarihinde paydaşlarını Bilgi Üniversitesi AB Enstitüsü, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün oluşturduğu "Eğitimde Avrupa Birliği-Avrupa Birliği Eğitimi” konulu çalıştay il Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen 40 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirildi.
Haber Listesine Dön Okuma: 1945

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016