Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

BestCARE Projesi Açılış Konferansı ve Tanıtımı Antalya'da Yapıldı

Antalya Valiliği'nin ortak olarak yerladığı ve organizasyonundan sorumlu olduğu "Tamamlayıcı Terapilerle Avrupa Birliği Standartlarında Hemşirelik Bakımının Geliştirilmesi Projesi'nin (BestCARE)" Açılış Konferansı, Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin katılımlarıyla 16 Ocak 2015 tarihinde Antalya’da yapıldı.

Saygı duruşu ve İstikla Marşı ile başlayan konferansta ilk olarak Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi ve projenin Uluslararası Koordinatörü Prof. Dr. Zeynep Özer, BestCARE Projesi'nin tanıtımını yaptı. Projenin 2 yıl süreceğini bildiren Özer, 266 bin Euro bütçeli projeyi 3 yerel, 3 de Avrupalı ortak ile birlikte gerçekleştireceklerini kaydetti. Prof. Dr. Özer konuşmasında, Akdeniz Üniversitesi koordinatörlüğünde toplam 7 kurumun işbirliğinde yürütülecek proje ile Antalya'daki onkoloji ve kadın doğum alanında çalışan hemşireler ile Hemşirelik Fakültesi öğrencilerinin tamamlayıcı terapi yöntemleri konusundaki mesleki kapasitelerinin arttırılması, elde ettikleri bilgi ve becerileri diğer sağlık profesyonelleriyle paylaşmalarının sağlanması, güvenli bir yaklaşımla tamamlayıcı terapilerin kullanılmasının amaçlandığını söyledi. Proje kapsamında Türkiye'den 12, İtalya'dan 3 hemşirenin İngiltere'de tamamlayıcı terapiler merkezinde 16 günlük eğitim alacağını dile getiren Özer, hemşirelere eğitim programında reiki, refleksoloji, gevşeme egzersizleri, masaj ve aroma terapi konularında eğitim verileceğini ifade etti.Prof. Dr. Özer, hemşirelerin Türkiye'ye döndükten sonra başlatılacak eğitimlerde ilk olarak 20 hemşireyle bilgilerini paylaşacaklarını açıkladı.

Daha sonra söz alan, projenin İngiltere'deki ortağı Athena School Natural Thrapies Başkanı Debra Goldston, son 25 yılda İngiltere'de tamamlayıcı terapi ve bakımın toplumun birçok kesiminde benimsendiğini belirterek, İngiltere’de çeşitli kamu kurumlarıyla çalıştıklarını, masaj, aroma terapi, reiki, stres yönetimi ve çok yakın bir tarihte popüler olan renk terapisine de başladıklarını açıkladı.

Projenin İtalya'daki ortağı Centro Studi Delle Professioni Sanitarie (CESPİ) adına konuşan Enrico De Luca ise, kurum olarak tamamlayıcı tedaviler alanında bir Avrupa vizyonu oluşturmayı hedeflediklerini, bu amaçla çeşitli standartlar geliştirdiklerini belirterek, tedavi ve bakımda hemşireler ve hastaları birbirine yaklaştırmayı hedeflediklerini söyledi. 

Projenin Almanya'daki ortağı EURO-CERT Academy adına söz alan Walter Riccius ise, gelecek 5-10 yılda öne çıkacak meslekler ve bu mesleklerin gelecekte nasıl bir şekil alacağı konusunda araştırmalar yaptıklarını söyleyerek, bu doğrultuda kurumların nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini incelediklerini kaydetti. Almanya'da yapılan son araştırmalarda hemşireliğin gelecekte daha çok önem kazanacağına işaret eden Riccius, sağlık alanında teknolojinin gelişeceğini, insanların sağlıkta kaliteye daha fazla özen göstereceğini ifade etti.

Projenin yerel ortakları olan Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği adına konuşan AR - GE Sorumlusu Züleyha Toksoy ve Sağlık ve Doğal Terapiler Derneği adına söz alan Nihat Ayçemen, proje ile önemli bir sağlık sorununa parmak basılacağını belirterek toplumun bilinçlenmesi ve eğitimli olması için proje kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirttiler.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe yaptığı konuşmada, özellikle Uzakdoğu ülkelerinde geleneksel tıp diye adlandırılan, modern tıbbın destekleyicisi olarak kullanılan tarihi birikimin yaygın kullanıldığına dikkati çekti. Kurtcephe, "Son zamanlarda ülkemizde sevindirici gelişmeler olduğunu, bu gelişmeler çerçevesinde modern tıbbı sağlığımızı iyileştirmek için kullanırken geleneksel tıbbın da etkin bir şekilde dünyada kullanılmaya başladığını, Avrupa Birliği'nin de bu anlayıştan hareketle, AB kaynaklarını kullandırmak suretiyle bu tür projelere destek verdiğinin somut göstergesi olarak BestCARE projesi’ni gösterdi.

Projenin yerel ortağı Antalya Valiliği adına konuşan Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Antalya'nın turizmde hem Türkiye'nin hem de Akdeniz çanağının amiral gemisi olduğunu kaydederek başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere diğer bakanlıkların da desteğiyle sağlık turizminde önemli bir yere gelineceğini ifade etti. Bu gücü zenginleştirmeyi istediklerini belirten Yüksel, özellikle sağlık turizmi alanında çalışmayı istediklerini belirterek kamu ve özel hastanelerle Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada iddialı bir konumda olduğunu açıkladı.

Konferansın sonunda Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin, Vali Yardımcısı Yüksel ve proje ortaklarına hediye verdi.

BestCARE projesinin AB Erasmus+ programına başvurusu yapılacak şekilde hazırlanmasına teknik destek veren Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi, projenin açılış ve kapanış konferanslarının organizasyonu yanısıra, yaygınlaştırma faaliyetleri, proje kimliği ve logosunun oluşturulması gibi faaliyetleri yürütmektle sorumlu.
Haber Listesine Dön Okuma: 2696

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016