Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Avrupa Birliği ve Dışişleri Bakanlıkları Antalya Temsilcilikleri Açıldı

Avrupa Birliği ve Dışişleri Bakanlıkları Antalya Temsilcilikleri 21 Aralık 2014 Pazar günü saat 12.00’de  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Valisi Muammer Türker’in katılımlarıyla Antalya Valiliği’nin yeni hizmet binasında törenle açıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra açılış konuşması için kürsüye gelen Antalya Valisi Muammer Türker, Antalya’da iki önemli Bakanlığın temsilciliklerinin açılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, temsilciliklerin Antalya’ya hem uluslararası ilişkilerde, hem de AB sürecimizde önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Avrupa Birliği'nin, ülkelerin güçlenmesi, demokrasinin olgunlaşması, bireysel hak ve özgürlüklerin sağlanması açısından önemli bir süreç olduğunu ifade eden Türker, Ülkemizin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde özellikle son yıllarda kararlı adımlarla ilerlediğini ve sürecin sadece merkezi kurumların değil yerel kurum ve kuruluşların da ciddi olarak ele alması gereken bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, AB Bakanlığı Antalya Temsilciliğinin, yerelde AB işlerini hızlandırmak, halkımızın refah düzeyini yükseltmek, ilimizde kamu ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek AB hibe kaynaklarından sağlanan faydayı gerek nicelik gerekse nitelik bakımından artırmak için çalışmalara önemli ivme kazandıracağını belirtti.

Vali Muammer Türker’in ardından kürsüye gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bakanlık olarak dördüncü temsilciliklerini Antalya’da açtıklarını söyledi. Esas hedefin diplomasideki yapısal değişikliğin kapalı kapılar arkasından çıkarak sivil toplum örgütlerine kadar yayılması olduğunu belirterek, diplomasinin çok dinamik bir yapı kazandığını ifade eden Çavuşoğlu şunları ifade etti: “Aktif, çok boyutlu ve vizyoner bir dış politika izliyoruz. Bu çok boyutlu politikanın sadece Dışişleri Bakanlığımız tarafından yürütülemeyeceğinin de farkındayız. O nedenle bütün şehirlerimizi ve şehrin dinamiklerini de öncelikle Antalya gibi Türkiye’nin dünyaya ve Avrupa’ya açılan bir penceresi olan şehrin diplomasiye katılımını ve katkısını artırmak istiyoruz. Bu aktif dış politikamızın nasıl yurt dışında etkinliğini görüyorsak, uluslararası örgütlerin, farklı ülkelerin de ilgisinin arttığını her birlikte görüyoruz. 2002 yılında ülkemizdeki toplam büyükelçilikler, başkonsolosluklar ve uluslararası örgütlerin temsilcilik sayısı 166. bugün bu rakamın 254’e yükseldiğini görüyoruz. Antalya’da bundan nasibini almaktadır." Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Antalya’nın sunduğu hizmetler, doğal güzelliği ve sivil toplum örgütleriyle Türkiye’nin önemli bir şehridir. Önümüzdeki yıl Antalya’yı diplomasinin merkezi yapacağız. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ve G20 zirvesi Antalya’da olacak” dedi. Günümüzdeki turizmin niteliğinin değiştiğine değinen Çavuşoğlu, “Antalya’ya kış aylarında 100 bin turist golf oynamak için geliyor. Geçen yıl 1.500 futbol takımı Antalya’da kamp yaptı, misafirperverlikten memnun kalan bir çok yabancı Antalya’ya yerleşti, hemşehri olduk. Böylesine insanların ilgisini çeken bir ilde, temsilcilik açılması doğaldır" diye konuştu.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ise, AB temsilciliğinin açılışının basit bir karar olmadığını ifade ederek, İstanbul'dan sonraki ikinci temsilciliklerini Antalya'da açtıklarını söyledi. Demokrasinin en iyi göstergesinin sivil toplum olduğunun altını çizen Bozkır, "Antalya'da açtığımız bu ofisle birlikte öncelikle sivil toplumla birlikte çalışarak daha ileri adımlar atabilme imkanına kavuşmaya ihtiyaç duyuyoruz, sivil toplumla ilgili AB projelerimiz var, önümüzdeki yıl 11 milyon avro ve 2020 yılına kadar 180 milyon avroyu sivil toplumumuzun gelişmesi ve AB sürecinde daha etkin yer alması için projelendirmeyi planlıyoruz" diye konuştu. Bozkır, proje yapmanın çok önemli olduğunun dile getirerek, sadece Türkiye'nin AB'den 4,7 milyar avro alabilecek bir imkanı olduğunu hatırlattı. Proje yapmanın ayrı bir modelitesi olduğunu vurgulayan Bakan Bozkır, proje yapmanın, eğiterek öğretilecek bir süreç olduğunu belirterek, temsilciliğin öncelikle bu proje eğitimlerini gerçekleştirecek bir birim olacağını ifade etti. AB sürecinin, günlük yaşamı etkileyen ve insanların hayat standartlarını yükselten, geleceğe umutla bakılmasına imkan sağlayan bir standartlar silsilesi olduğuna değinen Bozkır, Türkiye'nin bütün gücüyle bu standartlara erişmek, insanını çok daha mutlu yarınlara götürmek ve bu geleceğe güvenle bakarken de ülkenin her alandaki seviyesini yükseltmek amacını taşıdığını ifade etti.  

Açılış konuşmalarının ardından kurdela kesimi yapıldı ve temsilciliklerin ziyaretiyle tören sona erdi. Avrupa Briliği Bakanlığı Antalya Temsilciliği, AB müktesebatına yerel düzeyde uyumun sağlanmasına ve mevzuatın doğru ve etkin olarak uygulanabilmesine rehberlik etmek, Antalya’nın tarihi, kültürel ve coğrafi zenginliklerini AB üyelik perspektifi açısından değerlendirecek projeler üretmek ve AB’nin bu süreçte sunduğu fırsatlardan yerel düzeyde en iyi şekilde faydalanmak amacıyla çalışmalar yapacak.

 
Haber Listesine Dön Okuma: 2448

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016