Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya'da Avrupa Birliği’ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Antalya İli Avrupa Birliği’ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun (ABUDYK) 2014 yılı son toplantısı 11 Aralık 2014 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Toplantı, Antalya İli Avrupa Birliği Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı ve Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurul Başkanı Recep Yüksel’in başkanlığında, kurul üyesi kurum yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Vali Yardımcısı Yüksel yaptığı açılış konuşmasına, Ağustos ayında Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına istinaden merkez teşkilatına bağlı olarak yakın bir zamanda Antalya’da açılacak Avrupa Birliği Bakanlığı Temsilciliği haberini vererek başladı. Türkiye’nin Yeni Avrupa Birliği Stratejisi  ve Ulusal Eylem Planına değinen Yüksel, konuşmasında Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi (VABpro) çerçevesinde Fransa’nın Picardie Bölgesel Yönetimi ile imzalanan Şehir Eşleştirme Programına değindi. 

Açılış konuşmasının ardından Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki KARAÇAY, sözkonusu VABpro kapsamında illerin uluslararası işbirliği olanakları yaratabilmelerine yönelik Antalya ile Fransa’nın Picardie Bölgesel Yönetimi arasında imzalanan “Şehir Eşleştirme Programı”na ilişkin gerçekleştirilen çalışma ziyaretleri ve belirlenen tematik önceliklerde yapılan anlaşmalar konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Karaçay, konuşmasına başlarken, toplantı için bulundukları salonu seçmekle, gelecek 2 yıl içerisinde Hemşirelik Fakültesi tarafından 3 Avrupalı ve yerel ortak tarafından Erasmus+ programı çerçevesinde yürütmeye başladıkları ve kısa adı BestCARE olan, AB standartlarında hemşirelik ve bakım metotları transferine yönelik Avrupa Birliği projesine dikkat çekmek istediklerini vurguladı. 

Toplantının bilgilendirme bölümünde ise devamında Avrupa Birliği Bakanlığı’ndan davet edilen Uzman Almula Türedi, “Türkiye’nin Yeni Avrupa Birliği Stratejisi” kapsamında hazırlanan ve ülkemizin Avrupa Birliğine katılım sürecindeki önceliklerini ortaya koyan “Ulusal Eylem Plan”ı ile “AB’nin Günlük Hayatımıza Etkileri” konularında iki sunum yaptı. 

Söz konusu toplantı Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Akıncı ve Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm tarafından “Sivil Toplum Diyaloğu için Avrupa Entegrasyon Çalışmaları” isimli Jean Monnet Projesi kapsamında 2014 yılı AB Temel Eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu.
Haber Listesine Dön Okuma: 2504

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016