Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya Heyeti Şehir Eşleştirme Programı Fransa Çalışma Ziyaretini Tamamladı

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yereldeki kurumların AB işleri ile ilgili kapasitelerini güçlendirmek amacıyla yürütülen ve kısa adı VABpro olan AB projesi kapsamında Antalya Valiliği ile Fransa'nın Picardie Bölgesel Yönetimi arasında imzalanan Şehir Eşleştirme Anlaşması gereğince, "lojistik, yenilenebilir enerji ve turizm / eko-turizm" temalarında yerinde incelemelerin ikinci ayağı olan Fransa Picardie Bölgesel Yönetimi Çalışma Ziyareti Programı 15 - 20 Eylül 2014 tarihlerinde tamamlandı. 

Sözkonusu proje kapsamında düzenlenen çalışma ziyaretine Antalya Valiliği'ni temsilen Avrupa Birliği Projeleri Merkez Koordinatörü Baki Karaçay ile Proje Uzmanı Ahmet Aslan yanısıra, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müdür Yardımcısı İlknur Köker, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, Akdeniz  Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İsmail Karayün ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Erol Erkan katıldı. Heyet, Antalya için tematik öncelikler olarak belirlenen Lojistik, Turizm- Eko Turizm ve Yenilebilir Enerji başta olmak üzere çeşitli temalarda işbirliği yapmak üzere Fransa'nın Picardie Bölgesinde yeralan kurumlara çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Ziyaretin birinci gününde Picardie Bölgesel Yönetimi ev sahipliğinde yapılan açılış toplantısına katılan Antalya Heyetine, Picardie Bölgesel bölgesinin yapısı, faaliyetleri, işleyişi ve yürütülen projeler hakkında bilgilendirmeler yapıldı.  Picardie Bölgesel Yönetimi Konsey Başkanı Rene Anger, Antalya ile her türlü somut işbirliğine hazır olduklarının ifade ettiği açılış toplantısının ardından Heyet, Jules Verne Üniversitesini ziyaret etti. Üniversite Rektörü Micheal Brazier başkanlığında bir heyetin üniversite hakkında yaptığı bilgilendirmelerden sonra yapılan karşılıklı görüşmelerde başta lojistik, üniversitelerin Erasmus+ Programı, öğrenci değişimi, Staj ve Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliği yapma kararları alındı. İlk adım olarak Antalya Belediyesi, gelecek yıl Jules Verne Üniversitesinin belirleyeceği 2 öğrencileriye ev sahipliği yapacak; ayrıca Antalya Valiliği AGH programına katılmak üzere başvuruda bulunacak üniversite öğrencilerine  öncelik verecek. Üniversite ziyareti sonrası Heyet, Fransa'nın ünlü kozmetik markası Clarins firmasının dağıtım merkezini ziyaret etti. Başta lojistik yapısı olmak üzere Clarins firması hakkında verilen bilgilendirme sonrası heyete, firmanın endüstriyel otomasyon sisteminin çalışması tanıtıldı. Aynı gün Antalya heyeti Picardie Sanayi ve Ticaret Odasını ziyaret etti ve Oda Başkanı tarafından yapılan tanıtım ve bilgilendirmeyi izledi. Bu sırada Antalya Ticaret ve Sanayi Odası öncelikle Picardi Ticaret ve Sanayi Odası heyetini Antalya'da konuk etmek istediklerini bildirdi ve böylece sanayici ve işadamları arasında önümüzdeki haftalarda karşılıklı ziyaretlerin başlaması kararı alındı. Heyet, birinci günün akşam yemeğinde Picardie Bölgesel Yönetimi Turizm bölümümün yaptığı tanıtımı izledi ve karşılıklı görüş alış verişinde bulundu.

Ziyaretin ikinci gününe Airbus uçaklarının kokpit ve burun kısımlarının üretildiği Picardie Bölgesinin sanayi bölümü ziyaretiyle başlayan Antalya Heyeti, burda Bölüm Başkanı Jean-Denis Colle tarafından verilen bilgilendirme sonrası alan çalışmalarını yerinde inceledi. Ziyaret sonrası enerji ihtiyaçlarının büyük kısmını rüzgar ve güneş enerjisinden sağlayan Montdidier bölgesinde incelemelerde bulunan Antalya heyeti daha sonra Lasalle Beauvais Üniversitesini ziyaret etti. Universite Rektörü Philippe Choquet ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Antalya Heyetine üniversite hakkında verilen bilgilendirmeler sonrası Antalya Heyetini Üniversitede kabul eden Picardie Bölgesel Yönetimi Başkanı Claude Gewerc ile birlikte Üniversite de AR-GE alanında çalışmaların yapıldığı Üniversitede laboratuarları ziyaret edildi. Laboratuar ziyaretinden sonra Picardie Bölgesel Yönetimi Başkanı Claude Gewerc’in Antalya heyeti için verdiği akşam yemeğine geçildi. Bölgesel Yönetim Başkanı Claude Gewerc burada yaptığı konuşmada çalışma ziyaretine verdiği önemi vurgulayarak, Picardie Bölgesi olarak Antalya ile her türlü somut işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Ziyaretin üçüncü gününde Picardie Teknoloji Universitesi (UTC) ziyaret edildi. Mühendislik alanında eğitim ve araştırmalar yapan üniversitede Antalya heyetine üniversitenin yapısı ve yapılan inovasyon çalışmalar hakkında verilen bilgilendirme sonrası üniversitenin geliştirdiği çalışmalar ile ilgili laboratuar ziyaretleri yapıldı.

Heyet Ziyaretin dördüncü gününde turizm teması ile ilgili ziyaretlerde bulunduktan sonra 20 Eylül 2014 Cumartesi günü Fransa Çalışma Ziyaretini tamamlayarak Antalya’ya döndü.
Haber Listesine Dön Okuma: 2416

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016