Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Fransa Heyeti Şehir Eşleştirme Programı Antalya Çalışma Ziyaretini Tamamladı

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yerelde yürütülen çalışmaların desteklenmesi amacıyla geliştirilen "Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi (VABpro)" kapsamında Antalya Valiliği ile Fransa'nın Picardie Bölgesel Yönetimi arasında imzalanan Şehir Eşleştirme Anlaşması gereğince, "lojistik, yenilenebilir enerji ve turizm / eko-turizm" temalarında yerinde incelemelerin ilk ayağı olan Antalya Çalışma Ziyareti Programı 21 - 24 Temmuz 2014 tarihlerinde tamamlandı. 

Kısa adı VABPro olan AB projesi kapsamında düzenlenen program çerçevesinde Fransa Picardie Bölgesel Yönetimini temsilen görevlendirilen Ekonomik Kalkınma İcra Direktörü Nathalie Van-Schoor, Uluslararası İlişkiler Proje Lideri Karl Touraıs ve Avrupa Komisyonu Picardie Bölgesel Yönetim Temsilcisi Romain Nivellenin yer aldığı heyet Antalya’yı ziyaret etti. Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi’nin ev sahipliğinde düzenlenen programa Fransız Heyet Lojistik, Turizm- Eko Turizm ve Yenilebilir Enerji temalarında işbirliği yapmak üzere çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Çalışma ziyaretinin birinci gününde Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi'nin ev sahipliğinde yapılan açılış toplantısına Fransız heyet yanısıra Antalya heyetindeki yerel ortaklar olan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Akdeniz  Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yetkilileri katıldı. Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi (CEUPA) Koordinatörü Baki Karaçay, açılış konuşmasında programın amacını ve gündemini tanıtarak, güçlü ortaklıklara verdikleri öneme vurgu yaptı ve kurulan bu işbirliğinin paydaş kurumlarımızıın yapacağı projelerle somut kazanımlara dönüşmesi temennisini dile getirdi. Açılış toplantısının ardından, önce AB İl Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Recep Yüksel, ardından Vali Sebahattin Öztürk Picardie ve Antalya heyetlerini makamlarında kabul ettiler. Öğleden sonraki programda ise heyet lojistik konusunda muhtemel işbirliği alanları hakkında bilgi almak ve ilgili tesisleri yerinde gözlemlemek üzere Akdeniz Üniversitesi'nde, Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen bilgilendirmeye katıldı. Bilgilendirmeler ardından Teknokent ve Antalya Liman Başkanlığı ziyaret edildi ve kurum yetkiklileri rehberliğinde çalışmalar yerinde izlendi.

Ziyaretin ikinci gününde Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ziyaret edilerek, Antalya’nın turizm potansiyeli ve sürdürülebilir turizm konularında yapılan bilgilendirmeler izlendi ve karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Aynı gün öğlenden sonra ise Antalya Arkeoloji Müzesi, Aspendos antik kenti ve Antalya’nın golf merkezi Belek ziyaret edildi. Ziyaretin üçüncü gününde ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı ziyaret edilerek Yenilebilir Enerji konusunda Antalya'da yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alındı ve görüşmeler yapıldı. Bu kapsamda Güneş Evi ve Ekolojik Eğitim Merkezi ziyaret edildi.

Heyet 24 Temmuz 2014 Perşembe günü Antalya Çalışma Ziyaretini tamamlayarak Fransa’ya döndü. Şehir Eşleştirme Programının ikinci ayağı olarak Antalya Heyeti, 15 -20 Eylül tarihlerinde Picardie Bölgesini ziyaret edecek. 
Haber Listesine Dön Okuma: 2617

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016