Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Avrupa Birliği ve Türkiye’de Turizm ve Teşvikler Çalıştayı Tamamlandı

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi’nin 26 – 27 Mart 2014 tarihlerinde düzenlediği Avrupa Birliği ve Türkiye’de Turizm ve Teşvikler Çalıştayı Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri Konferans Salonunda gerçekleştirildi. AB Bakanlığı koordinasyonunda Antalya’da uygulanan VABpro Projesi kapsamında gerçekleştirilen çalıştaya, Kültür ve Turizm ile Avrupa Birliği Bakanlıklarından katılan konu uzmanları yanısıra, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi ve Uluslararası Antalya Üniversitesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği (AKTOB), Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD), Deniz Ticaret Odası ve Antalya Rehberler Odası temsilcileri katıldı.

Kısa adı VABpro olan “Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi” ile illerde Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinin daha iyi bir şekilde anlatılması ve bu bağlamda gerçekleştirilecek projelerin desteklenmesi amaçlanıyor. Bu amaca yönelik olarak Antalya için uygun bulunan 3 kapasite geliştirme faaliyetinden biri olarak turizm ve teşvikler temasında düzenlenen çalıştaya 24 kişilik davetli grubu katıldı. 2 gün boyunca devam eden çalıştayda, ilk gün Vali Yardımcısı Recep Yüksel’in açılış konuşması sonrasında, Doç. Dr. Sibel Mehter Aykın ve Sermin Özduran’ın sunumlarıyla Avrupa Birliği’nin turizm politikası ile Türkiye turizm politikası ve öncelikleri tartışıldı. Ardından, Avrupa Birliği ve Türkiye’nin turizm alanındaki rekabet gücü Doç. Dr. Meltem Caber ile Erol Karabulut’un yaptıkları sunum eşliğinde katılımcıların tartışmasına açıldı. AB ile Türkiye’nin turizm teşvik sistemlerinin incelendiği ikinci günde, sırasıyla Başak Önsal Demir Avrupa Birliği ile Avrupa Konseyi’nin kültür ve turizm programlarını, Damla Dilber Kılıçaslan 2634 sayılı Kanun çerçevesinde sunulan teşvikleri, Alaattin Özyürek ise turizme yönelik Kalkınma Ajansı desteklerini katılımcıların görüşüne sundu.

İlk gününde AB ve Türkiye olmak üzere her iki tarafta da izlenen politikalar ile sektörel yapılanmanın, ikinci gününde ise tarafların turizmi teşvik sistemlerinin ele alındığı çalıştayın son oturumunda, Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay’ın moderatörlüğünde, Batı Akdeniz’de Rekabet Gücü Yüksek AB Standartlarında bir Turizm Sektörüne Doğru başlığı altında bir sonraki faaliyet planlaması yapıldı. Sözkonusu oturumda, çalıştayın temel çıktısı olarak Genişletilmiş Özet ve Katılımcı Görüşleri Kitapçığının yayımlanmasına, çalıştay katılımcılarının 2010 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Antalya İli Avrupa Birliği’ne Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun Turizm Çalışma Grubuna entegre olmalarına, ayrıca 2014 yılında yapılacak Kurul toplantılarından birinde Müdür Yardımcısı İlknur Selçuk Köker başkanlığında toplanan bu çalışma grubunun kültür ve turizm programları ile bu alandaki desteklerin bir panel kapsamında daha geniş bir katılımcı grubuna aktarılması faaliyetini planlamasına karar verildi.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel’in nihai değerlendirmeleri ve katılımcılara teşekkür belgelerini vermesini takiben çalıştay sona erdi.
Haber Listesine Dön Okuma: 3306

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016