Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya İli Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2014 Yılı 1. Toplantısı Gerçekleştirildi

Antalya ili Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun 2014 yılı 1. toplantısı, 7 Mart 2014 Cuma günü saat 14:00’te Muratpaşa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, AB İl Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Recep Yüksel ve Antalya'nın mülki idare amirleri ile yerel yönetim birimleri, kamu ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri katıldı. Kurul'un açılışını yapan Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay konuşmasında, yerelde AB sürecimiz hakkında sağlıklı bir kamuoyu oluşumuna ve AB’ye katılım sürecimize yerelden daha etkin katkı sağlanması amacıyla Antalya İli Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulunun dört yıldan beri çalışmalarını başarı ile sürdürdüğünü ve bu çalışmalarda Avrupa Birliği projelerine ayrı bir önem verildiğini ifade etti ve Valilik olarak yürütülen AB çalışmaları hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Açılış konuşmasının ardından kürsüye gelen Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, konuşmasında Ülkemizin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde özellikle son yıllarda kararlı adımlarla ilerlediğini belirtti. Antalya İli Avrupa Birliği’ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu olarak merkezin yaptığı çalışmalara yerelde katkı sağlamak, halkımızın refah düzeyini yükseltmek, ilimizde kamu ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ederek AB hibe kaynaklarından sağlanan faydayı gerek nicelik gerekse nitelik bakımından geliştirmek için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade eden Vali Öztürk, sözkonusu çalışmalarda desteklerinden dolayı Avrupa Birliği Bakanlığı ve Ulusal Ajansa, Bakan Çavuşoğlu nezdinde teşekkür ederek, kendisine plaket takdim etti.

Plaket kabulünün ardından bir konuşma yapan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzâkereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB sürecinin Türkiye'nin 60 yıldır vazgeçemediği bir süreç olduğunu belirtti. Krizlerden, darbelerden sonra AB sürecine sarılan Türkiye'nin, bugüne kadar da AB'nin çeşitli kurulları içinde yer aldığını, ancak üye olamadığını anlatan Çavuşoğlu, ülkenin bu sevdadan hiç vazgeçmediğini kaydetti. Bazen Türkiye'den kaynaklanan, bazen de AB ülkelerinden kaynaklanan tutumlar nedeniyle süreçte sıkıntılar yaşandığını ifade eden Çavuşoğlu, müzakere sürecinin kolay olmadığını belirtti. AB sürecinin 2014 yılında da devam edeceğine işaret eden Çavuşoğlu, son 11 yılda önemli adımlar atıldığını, en kısa zamanda da sonuçlarının alınacağını ifade etti. Avrupa Birliği'ne üye olurken 10 yıl sonra nasıl bir AB olacağının, Türkiye'nin nasıl bir AB'nin içinde yer almak istediğinin tartışılması gerektiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, bu konuda da vizyonlar konulması gerektiğini bildirdi. Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin Erasmus+ projelerinden de bahsederek, 370 bin insanın AB ülkelerine gittiğini, eğitim ve staj imkanı bulduğunu dile getirdi. Bu insanların hiçbir ücret ödemediğini, kendilerinin ise 2 milyon lira harcama yaptıklarını aktaran Çavuşoğlu, 150 bin Avrupalının da Türkiye'ye geldiğini söyledi. Çavuşoğlu, "2014 yılında da 70 bin vatandaşımızı Avrupa ülkelerine inşallah göndereceğiz" dedi.

Kurul toplantısı,  Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) uzmanları tarafından yapılan  Erasmus+ Programı’nın tanıtımı ve katılımcıların program konusunda sorularının cevaplanması ardından sona erdi.
Haber Listesine Dön Okuma: 2161

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016