Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Müzakere Başlığı

Avrupa Birliği’ne adaylık için başvuran ülkelerin tam üyeliğe kabul edilmeden önce üyelik koşulu olarak Kopenhag Kriterleri adı verilen kriterleri karşılaması gerekmektedir. Kopenhag Kriterleri; siyasi kriterler, ekonomik kriterler ve AB müktesebatına uyum adları altında 3 ana başlıkta toplanmıştır. AB müktesebatına uyum kriterleri doğrultusunda Türkiye’nin adaylık süresince, AB tarafından hazırlanan 33 farklı faslın (müzakere başlığının) açılış ve kapanış kriterlerini yerine getirmesi beklenmektedir. 2013 yılının Kasım ayına kadar bu fasıllardan 13’ü açılmış ve biri geçici olarak kapatılabilmişti. Geçtiğimiz 2013 yılı Kasım ayında Brüksel’de gerçekleştirilen Hükümetlerarası Katılım Konferansının 10. Toplantısı’nda Türkiye için Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı açıldı. Böylece Türkiye'nin katılım müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra ilk kez yeni bir başlık açılmış oldu. Fransa eski Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin yıllarca bloke ettiği başlığın açılması, ancak Fransa'daki iktidar değişikliğinden sonra gündeme geldi. İrlanda dönem başkanlığı sona ermeden açılması beklenen başlık, son olarak da Gezi olayları engeline takıldı. Yaklaşık 6 ay gecikmeyle açılan "Bölgesel Politikalar" müzakereye açılan 14. başlık oldu.

Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlığının müzakereye açılması ve bu kapsamda gerçekleştirilecek olan tüm çalışmalar halkımızın yaşam kalitesinin artırılması yönünde önemli adımlar atılmasını sağlayacaktır. Zira Avrupa Birliği’nin bölgesel politikası, bölgeler arası sosyo-ekonomik gelişmişlik farklarını gidermeyi ve dengesizlikleri azaltmayı hedeflemektedir. Yapısal Araçların Koordinasyonu ise, Avrupa Birliği’nin ekonomik, sosyal ve bölgesel uyum hedeflerine yönelik öncelikleri çerçevesinde üyelikle birlikte kullanılabilecek üç ana fon olan Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Avrupa Sosyal Fonu ve Uyum Fonunun (Yapısal Araçlar) kullanımına yönelik mekanizmanın oluşturulması çalışmalarını kapsamaktadır.

Bu kapsamda, Faslın müzakerelere açılması ile birlikte Yapısal Araçların etkin bir şekilde kullanılmasını temin edecek hukuki ve idari düzenlemeler (kurumsal çerçeve, idari kapasite, programlama, izleme ve değerlendirme, mali yönetim ve kontrol) bağlamında atılması öngörülen adımlar Ülkemizde hız kazanacaktır. Avrupa Birliği Uyum Politikasının uygulanmasına yönelik gerekli kurumsal yapılanma için yerelin kapasitesi artırılacaktır.

Ülkemiz, hali hazırda aday ülke statüsü ile kurmuş olduğu ve Yapısal Araçların öncüsü niteliğindeki Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) yapılanmasını tam üyelik sonrasında geliştirmeyi hedeflemektedir ve ekonomik, sosyal ve bölgesel uyum hedeflerine yönelik öncelikler doğrultusunda Yapısal Araçlardan faydalanacaktır. Bu çerçevede, IPA deneyimi Yapısal Araçlara geçişte gerekli uzmanlığın ve bilgi birikiminin oluşmasını sağlayacaktır.
Haber Listesine Dön Okuma: 2833

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016