Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Önce Yaya Projesi Tüm Türkiye’ye Yayılıyor

Antalya'da iki yıl süreyle uygulanan ve 31 Ekim 2013 tarihinde sona eren “Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayat Boyu öğrenme” isimli çokuluslu Yenilik Transferi AB Projesi kapsamında hazırlanan basılı eğitim materyallerinden birer örnekle birlikte 80 il valiliğine Vali Sebahattin öztürk imzasıyla bir yazı gönderildi.

Sözkonusu yazıda, “önce Yaya” sloganıyla yaygınlaştırılmaya çalışılan sözkonusu AB Mesleki Eğitim Projesi kapsamında, 3 Avrupalı ve 5 yerel kurumun işbirliği ile bir dizi yetişkin eğitimi programı düzenlendiğine, geliştirilen eğitim materyalleri, programları ve eğitim parklarıyla Antalya’da Sürücü Kurslarında ve ilkokullarda eğitimler başlatıldığına, ayrıca şehiriçinde belirlenen cadde, turistik bölge, üniversite yerleşkesi gibi alanlarda trafik işaretlemeleri ve cadde düzenlemeleri yapılarak öncü uygulamalarla toplumda yaya önceliği konusunda farkındalık oluşturulduğuna dikkat çekildi. Bilgilendirme amaçlı dağıtılan liflet, broşür, araçlara yapıştırılan çıkartmalar, sürücülere gösterilen video gibi materyallerle, ışıksız yaya geçitlerinde pandomim yapan maskot, radyo ve TV kamu spotları vb. uygulamalar ve yerel medya desteğiyle “ışıksız yaya geçitlerinde yaya önceliği kuralına” toplumun dikkatinin çekildiğinin belirtildiği yazıda, "böylelikle geçen iki yıllık süre içinde ilimizde olumlu yönde dikkate değer düzeyde bir davranış değişikliğinin başladığı görülmüştür" denildi.

Elde edilen olumlu sonuçların sürdürülebilirliğinin, büyük ölçüde illerimizdeki kurumlarımızın gönüllülük ve sosyal sorumluluk desteğiyle bu yönde başlatacakları yaygınlaştırma çalışmalarına bağlı olduğunun vurgulandığı yazıda, bu amaçla hazırlanan ve istenildiğinde kullanılabilecek "önce Yaya" logosu yanısıra, çocuklara ve yetişkinlere eğitim vermede internet üzerinden kullanılabilecek e-öğrenme modülü, projenin www.onceyaya.info adresindeki web sitesinde hizmete sunulduğu; aynı zamanda, geçen süreçte diğer illerimizde de yaya önceliği kültürünün başlatılıp yaygınlaştırılması amacıyla yürütülebilecek faaliyetleri içeren bir proje modeli geliştirildiği vurgulandı.

Yazının son bölümüğnde, talep edilmesi halinde, diğer illerimizde yaya önceliğinin başlatılması için yürütülebilecek çalışmalar hakkında , Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezince tanıtım, toplantı ve bilgilendirme yapılabileceği, planlamalara destek verilebileceği ve eğitmenlere, e-öğrenme modülünün kullanımı tanıtılabileceği belirtildi.
Haber Listesine Dön Okuma: 3893

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016