Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

"Yaya Öncelikli Ken Antalya" Projesi Kapanış Konferansı Gerçekleştirildi

2011 yılında başlatılan ve koordinatörlüğünü yürüttüğümüz  “Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme (APPSA)” isimli Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı (LdV) çokuluslu Yenilik Transferi kapanış konferansı 25 Ekim 2013 tarihinde gerçekleşti. Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Emniyet Müdür Yardımcısı Seyit Battal Kırşan, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Karakaş, proje sorumlusu Baki Karaçay, projenin yabancı ortakları ve ekipte yer alan personelin katıldığı konferansta, proje süresince yürütülen çalışmalar anlatıldı.

Vali Yardımcısı Yüksel, Antalya'da özellikle Alanya ve Akdeniz Bulvarı'nda turistlerin ölümüyle sonuçlanan trafik kazalarını hatırlatarak, "Bu bizi üzüyordu. Uluslararası heyetlerle yaptığımız görüşmelerde bunlar önümüze geliyordu, 'trafik güvenlik düzeyini artırın' diye. Avrupa'dan gelen konuklarımız kendi ülkelerinde edindikleri trafik alışkanlıklarıyla ayağını caddeye attığında 'araçlar durur' düşüncesiyle çok da kontrol etmeden karşıya geçmek istiyordu. Bizim sürücümüz ne yapıyordu, 'yaya mutlaka beni görmeli, olanca hızımla giderken önüme ne çıkarsa çıksın çok da umursamadan varacağım yere varmalıyım' anlayışıyla hareket ediyordu. Olan da o misafirimize oluyordu" dedi.

Bu ölümlerin önüne geçebilmek için ilgili tüm kurumlarla beraber çalışmalar yaptıklarını ve alt-üst geçitler, uyarı levhaları, eğitim çalışmaları gibi maliyet gerektiren işlerin hayata geçirildiğini aktaran Vali Yardımcısı Yüksel, bütün bunlara gerek kalmadan doğrudan doğruya sürücülerde davranış değişikliği oluşturarak sorunların daha kolay ve daha az maliyetle çözülebileceğini dile getirdi.

Yaya öncelikli Kent Projesi ile önemli mesafe kaydedildiğini, projenin beklenenden fazla ilgi gördüğünü kaydetti. Proje başladığından itibaren toplumda önemli davranış değişiklikleri gözlemlediklerini belirten Vali Yardımcısı Yüksel, "Projemiz Türkün başlattığı gibi başladı, Türkün bitirmesi gerektiği gibi de tamamlandı. Benzer projeler geliştireceğiz, uygulamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Projenin uluslararası koordinatörü Baki Karaçay ise 2 yıl boyunca yürütülen Yaya öncelikli Kent Antalya Projesi'nde başarılı işlere imza attıklarını söyledi. Projedeki asıl amacın kalkınmış toplumlarda olduğu gibi yaya öncelikli trafik ve kent kültürünün yaygınlaştırılması olduğunu ifade eden Baki Karaçay, proje kapsamında 3'ü Avrupalı 5'i yerel olmak üzere, 8 kurumla çalıştıklarını dile getirdi.

Konyaaltı Caddesi, Akdeniz üniversitesi Kampüsü ve Kaleiçi'ni pilot bölgeler ilan ederek yürütülen projede insana saygı unsurunu ön plana çıkarmaya çalıştıklarını vurgulayan Karaçay, "Projede yapmayı amaçladığımız şey toplumda bir davranış değişikliği yaratmaktı. Projenin bundan sonra devamlılığını sağlamak önemli. Proje 2 yıllık bir sürede tamamlandı ama bundan sonra yapılacak çalışmalar için altyapı hazırlandı. örnek caddeler, örnek işaret levhaları, örnek eğiticilerimiz, örnek okullarımız var. Ama pilot olma niteliği bugünden sonra bitiyor. Bundan sonra başta proje ortağı kurumlarımız olmak üzere, bütün kurumlarımız sahiplenebilir. Bu artık Türkiye'nin projesidir" diye konuştu.

Konferansta proje ortağı kurumların temsilcileri de yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Konferansın sonunda katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.
Haber Listesine Dön Okuma: 2188

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016