Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Antalya İli Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2013 Yılı 2. Toplantısı Gerçekleştirildi

Antalya ili Avrupa Birliği'ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun 2013 yılı 2. toplantısı, 30 Temmuz 2013 Salı günü saat 10:00’da AB İl Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Recep Yüksel başkanlığında Muratpaşa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Antalya'nın mülki idare amirleri ile yerel yönetim birimleri, kamu ve sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin katıldığı Kurul'un Açılışını yapan Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi Koordinatörü Baki Karaçay, konuşmasında Kurul Gündeminin içeriğini tanıttı ve yapılacak bilgilendirmeler hakkında bilgi verdi. Karaçay, Ulusal Ajans 2013 yılı değerlendirme sonuçlarına göre Antalya'dan hibe kazanan proje sayısındaki artışın memnuniyet verici olduğunu kaydettiği konuşmasında Avrupa Birliği Bakanlığı ile Antalya Valiliği arasında Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Geliştirilmesi Projesi (VABpro) kapsamında imzalanan Protokol doğrultusunda, yürütmekte oldukları eğitim çalışmalarının içeriğini bundan sonraki süreçte bir adım daha ileriye taşıyacaklarını belirtti. Avrupa Birliği sürecinin günlük hayatımıza yansımalarından örnekler göstererek hibe projelerinin önemine vurgu yaptığı konuşmasında Baki Karaçay, sözkonusu VABpro kapsamında hazırlanan "Antalya Eğitim İhtiyaç Analiz Taslak Raporuna" değindi ve buna göre belirlenen öncelikli alanlarda AB sürecinde yerelde yapılacak çalışmalarla ilgili gelecek aylarda eğitim ve bilgilendirmelere başlanacağını vurguladı.

Açılış konuşmasının ardından toplantıya Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonundan davet edilen Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Birinci Kâtip ve Bölüm Başkan Yardımcısı Virve Vimpari, gündemde olan 22 nolu "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" Müzakere Başlığı ve örneklerle mevcut mali destek/proje imkânları konusunda bilgilendirme yaptı. Virve Vimpari, Türkçe gerçekleştirdiği ve Kurul üyeleri tarafından ilgiyle izlenen sunumunda sözkonusu fasılla ilgili Katılımm öncesi Mali Yardımın üç bileşeni kapsamında son yıllarda Türkieye'de gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi ve Kurulu müzakere süreçlerinin işleyişi hakkında bilgilendirdi.

Toplantının devamında, yakın dönemde Ulusal Ajans tarafından duyurulan değerlendirme sonuçlarına göre, 2013 yılı başvuru döneminde Hayatboyu öğrenme Programı çerçevesinde İstanbul, İzmir ve Ankara’dan sonra proje sayısı bakımından dördüncü sıraya yükselmeyi başaran Antalya'da hibe almaya hak kazanan yetmişten fazla AB projesinin kısa tanıtımı yapıldı.

Kurulda ayrıca Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Geliştirilmesi Projesi (VABpro) kapsamında AB Bakanlığından gelen 8 uzman tarafından AB UDYK üyesi ve diğer kurum yöneticileri ve çalışanları ile mülakat, odak grubu toplantıları ve web anketi yapılarak Antalya için hazırlanan "Eğitim İhtiyaç Analiz Taslak Raporunun" içeriği tanıltıldı ve bu konuda Kurul üyelerinin görüşleri alınarak nihai raporda yapılacak değişikliklere karar verildi.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Recep Yüksel, "Antalya Eğitim İhtiyaç Analiz Raporu" hakkında AB UDYK üyeleri ve diğer kurumlara düşen sorumluluklar hakkında açıklamalarda bulunduğu konuşmasında, Antalya'da ikibinden fazla Sivil Toplum Kuruluşu bulunduğunu ve yeterli AB eğitimi ile finansman desteğine rağmen üretilen proje sayısında istenilen sayıya ulaşılmadığına dikkat çekerek bu konuda en kısa sürede girişimlerin artırılması gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Kurumlar düzeyinde yaşanacak değişimler dolayısıyla gelecek dönemde AB hibe projelerinde kurum katkısı ve eşfinansman konusunda gerekli tedbirlerin şimdiden alınması gerektiğini vurgulamasının ardından Kurul Başkanı Vali Yardımcısı Yüksel, üyelerinin görüşleri doğrultuısunda bir sonraki kurulun farklı bir salonda yapılacağını belirterek toplantıyı sonlandırdı.

Kurul toplantısının duyurusuna ve gerekli belgelere buradan ulaşabilirsiniz.

 
Haber Listesine Dön Okuma: 2600

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016