Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

VABpro AB Uzmanlık Eğitimi Programı Başarıyla Tamamlandı

Antalya'nın da aralarında yer aldığı 20 pilot ilde Avrupa Birliği Bakanlığı koordinasyonunda uygulanmakta olan “Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” (VABpro) kapsamında düzenlenen AB Uzmanlık Eğitimi Programı’nın ilk bölümü 27-31 Mayıs 2013, ikinci bölümü ise 10-14 Haziran 2013 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirildi.

 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezi’nden, Merkez Koordinatörü Baki Karaçay ile Proje Yürütücüleri Mehmet Yelken ve Emre Çalışkan’ın katıldığı programın ilk haftasında “AB’nin Tarihsel Gelişimi”, “AB Hukuku”, “AB Kurumsal Yapısı”, “AB Ekonomik Bütünleşmesi”, “AB Bölgesel, Çevre, Gıda Güvenliği ve Kırsal Kalkınma Politikaları”, “AB-Türkiye İlişkileri” ve “AB Müzakere Süreci” ana başlıklarında verilen seminerlerin yanı sıra simülasyonlar ve interaktif oturumlar düzenlendi. Programın ikinci haftasında ise Türkiye’nin AB İletişim Stratejisi”, “AB’nin Gündelik Hayata Etkisi”, “Basında Türkiye-AB İlişkileri”, “Türkiye-AB İlişkilerinde Kamuoyu”, “AB’de Yerel Yönetimler”, “AB Eğitim ve Gençlik Programları” başlıklarında bilgilendirmeler yapıldı.

 

Program kapsamında ayrıca ODTü Avrupa Çalışmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr. Atila Eralp’in başkanlığını yaptığı, Macaristan Ankara Büyükelçisi Dr. Janos Hovari, Ankara Kalkınma Ajansı İş Geliştirme ve Strateji Birim Başkanı Dr. Derya Çağlar ve Hürriyet Online Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı’nın panelist olarak katıldıkları “Yerelden Genele Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri” konulu bir panel gerçekleştirildi.

 

AB Uzmanlık Eğitimi Programı’nın son iki gününde ise AB hibe programlarının yapısı ve proje hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar değerlendirildi, katılımcıların soruları cevaplandırıldı. Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan program, her biri konusunda uzman kişiler ve akademisyenler tarafından gerçekleştirildi. “AB Uzmanlık Eğitimi Programı” 14 Haziran 2013 Cuma günü Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı ve Ulusal Ajans Başkanı Bülent özcan ve ODTü Avrupa Çalışmaları Merkezi Direktörü Prof. Dr.Atila Eralp'in katılımcılara sertifikalarını vermesiyle tamamlandı.

 

Avrupa Birliği Bakanlığı koordinasyonunda uygulanmakta olan “Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” (VABpro) hakkında daha geniş bilgiyi aşağıda linki verilen projenin resmi internet sitesinde bulabilirsiniz.

 

http://www.vabpro.org
Haber Listesine Dön Okuma: 2358

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016