Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

“Sivil Toplum için Avrupa Entegrasyon Çalışmaları” isimli JM Modülü kapsamında Antalya Valiliği İle Akdeniz Üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı.

ülkemizin AB katılım süreci, sadece merkezi yönetimi değil, onun taşra teşkilatını, yerel yönetimleri ve toplumun tüm kesimlerini de içine alan çok kapsamlı bir süreç olup, ciddi bir gayret ve koordinasyon gerektirdiği gerçeğinden yola çıkarak 2010 yılında İçişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde, Valiliklerimizin AB’ye katılım sürecine daha etkin katkı sağlamaları ve AB ile ilgili konularda merkez teşkilatları ile daha fazla işbirliği ve iletişim içinde olmalarının gerekli olduğu kararına varılmıştır.

Bilindiği üzere bu kapsamda, 2010 yılında İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile tüm illerimizde olduğu gibi Antalya'da da Avrupa Birliği’ne Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu (AB UDYK) teşekkül ettirilmiştir. Bu yeni Kurulun amacı, kısaca, Avrupa Birliği'ne adaylık ve uyum sürecinin ve yapılan çalışmaların yerelde doğru algılanmasını ve izlenmesini sağlamaktır.

Avrupa bütünleşme tarihinin önemli aktörlerinden birinin adıyla anılan ve 1990-2011 döneminde toplam 3.700 projenin finansmanını sağlayan Jean Monnet (JM) Programının temel amacı, yükseköğrenim kurumlarımızın Avrupa Entegrasyon Çalışmaları kapsamında sürdürülen eğitim-öğretim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemektir.

2012-2013 akademik döneminde AB tarafından 3’ü Türkiye’den dünya çapında toplam 48 JM Modülü desteklenmeye layık görülmüştür. (Akdeniz üniversitesi, Bahçeşehir üniversitesi, İstanbul Bilgi üniversitesi)

Akdeniz üniversitesi tarafından hazırlanan “Sivil Toplum için Avrupa Entegrasyon Çalışmaları” isimli, yerelde politika yapıcı kurumları da hedef kitlesi içerisinde barındıran projenin yürütülmesine dair hazırlanan Antalya Valiliği İle Akdeniz üniversitesi Arasında İşbirliği Protokolü 25 Şubat 2013 tarihinde Valiliğimiz ile Akdeniz üniversitesi arasında imzalandı.

Bu JM Modülünün amacı, Valiliğimiz bünyesinde yer alan Avrupa Birliği Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu (ABUDYK) üyesi kurum ve kuruluş çalışanlarının Avrupa Birliği politikalarına ilişkin bilgi birikimlerini artırmak suretiyle, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının tüm iş ve işlemlerinde AB perspektifinin yerleştirilmesine katkıda bulunmaktır. Amacı ile Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun varoluş amacına da hizmet edecek olan projenin, eğitim programı, eğitim materyalleri, anket uygulaması ve elektronik bültenler gibi bir dizi çıktısı olacak.

Bu amaca yönelik olarak ders öğrenme kazanımlarına dayalı JM Modülü hayata geçirilecektir. Modül kapsamında her yıl 30 olmak üzere 3 yıl boyunca toplam 90 personelimiz eğitime tabi tutulacak olup, her bir modül Mayıs- Haziran aylarında toplam 9 gün / 54 saat devam edecektir.

 

Yürütücülüğünü Akdeniz üniversitesi’nin üstleneceği projeye Valiliğimiz adına Antalya Valiliği Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezimiz iştirak edecektir. Proje dâhilinde eğitimlerin verilmesinden, tanımlanan amaç ve çıktıların ulaşılmasından ve projenin raporlanmasından Akdeniz üniversitesi sorumlu olurken Valiliğimiz (Avrupa Birliği Projeleri Koordinasyon Merkezimiz) kursiyerlerin seçiminden ve anket uygulamalarından sorumlu olacaktır. Başarılı kursiyerlerin belgelendirilmesi her iki kurumun ortak sorumluluğundadır. Ayrıca, proje kapsamında Valilik ve üniversite temsilcilerinden oluşturulacak "İzleme Komitesi"nin süreç içerisinde işleyişe dair tavsiyelerde bulunması planlanmıştır.
Haber Listesine Dön Okuma: 2489

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016