Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından 'Önce Yaya' Konulu Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Antalya'nın yayalara saygılı, trafikte yayaya öncelik veren bir kente dönüştürülmesine ve kentlileşmesine katkı sağlamak amacıyla Valiliğimiz koordinasyonunda başlatılan “Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme (APPSA)” isimli çokuluslu Yenilik Transferi AB Projesi kapsamında planlanan bilgilendirme faaliyetleri devam ediyor.

 

Bilindiği üzere, APPSA projesi kapsamında hedeflenen Avrupa birliği ülkelerindeki “yaya önceliği ve güvenliği” standartlarının Antalya'da uygulanması, yaygınlaştırılması ve güvenli bir trafik kültürünün oluşturulması, çocuklara küçük yaşlardan itibaren bu eğitimin verilmesinden geçmektedir. Milli Eğitimin temel amacının çocuklarımıza yaşam becerisi kazandırmak olduğu göz önünde bulundurulduğunda çocuklarımızın yaya kültürü ile eğitilmelerini ve trafiğe ilk adımlarının daha bilinçli atmalarının önemi daha da artmıştır. Bu gerçekten yola çıkarak öğrencilerde güvenli trafik bilincinin oluşturulması, trafik kurallarına duyarlı, yaşam boyu öğrenen, insana saygılı bireylerin yetiştirilmesi, okullarımızda güvenli trafik eğitiminin teşvik edilmesi amacıyla proje kapsamında Proje Ortağı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Yürütme Ekibi tarafından 4 pilot okul belirlendi. Bu amaçla, Muratpaşa İlçesi Ahmet Bileydi İlkokulu ve Hanım ömer Çağıran İlkokulu, Konyaaltı İlçesi Z.Marsel-Z.Denizhan öner İlkokulu ve Kepez İlçesi Cengiz Topel İlkokulunda, bir diğer Proje Ortağı Antalya Büyüşehir Belediyesi işbirliğinde Model Trafik Eğitim Parkları oluşturma çalışmalarına başlandı. Sözkonusu pilot okullarda oluşturulacak Model Trafik Eğitim Parkları sayesinde öğrencilerin trafikte yayaya saygı kültürünü uygulamalı eğitimlerle benimsemeleri sağlanacak.

 

Proje çerçevesinde, yaya öncelikli trafik kültürünün yaygınlaştırılmasına ve bu yönde yapılan çalışmalara katkı sağlamak için projeye destek vermek isteyen okul yöneticileri ve öğretmenlerin araçları ile okullarda servis hizmeti veren servis araçlarına İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir bilgilendirme semineri düzenlendi. Muratpaşa Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Toplantı salonunda 27 Aralık 2012 Perşembe günü saat 09:30’da düzenelenen ve açılış konuşmasını  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Karakaş'ın yaptığı toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve APPSA projesi koordinatörlüğünü yürüten Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi yanı sıra projenin diğer yerel ortakları İl Emniyet Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Sürücü Okulları Derneği temsilcileri ve Proje Yürütme ekipleri konuşmacı olarak katıldı. Bilgilendirme toplantısında 5 Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Projelerden Sorumlu Şube Müdürleri, belirlenen ilk ve orta dereceli okulların Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, Okul Aile Birliği Temsilcisileri ve Okul Servis Sorumluları, Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Müdürleri, Antalya Servisçiler Odası Başkanı ve Yönetimi de dinleyici olarak hazır bulundu. önce Yaya sloganıyla yaygınlaştırılan AB projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin ayrıntılarıyla tanııtıldığı söz konusu toplantının bitiminde “önce Yaya” logolu çıkartmaların dağıtımı yapıldı.

 

Avrupa Birliği Hayatboyu öğrenme Programından 2011 yılında hibe almaya hak kazanan ve 2 yıl boyunca tüm ortak kurumların gerçekleştireceği faaliyetlerin başlangıçta planlandığı Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi amaçlı "önce Yaya" Projesinin ilk eğitim faaliyeti 2013 yılı Şubat ayı içerisinde başlıyor. Proje kapsamında Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından Akdeniz üniversitesi uzmanlarına hazırlatılan eğitim kaynağı kullanılarak Avusturya’da bir haftalık Eğiticilerin Eğitimi programı gerçekleştirilecek. Sözkonusu eğitime, Projenin Ululslararası Koordinatörlüğünü yürüten Antalya Valiliği'ne başvuruda bulunan Trafik Dersi öğretmenleri, Sürücü Eğitmenleri ve Polis Memurlarından belirlenen 8 kişi katılacak. 2. aşamada, Viyana'daki eğitimi tamamlayarak sertifika alan bu 8 Eğitici Eğitmeni, yurda dönüşlerinde yine Antalya’da görevli Trafik Polisleri, öğretmen ve Sürücü Eğitmenlerinden oluşan 50 kişilik ilk gruba Eğitici Eğitimi verecekler. 3. aşamada ise bu 50 kişilik Eğitici grubu, Antalya'daki ilkokullarda ve sürücü okullarında verecekleri pilot eğitimler ve kurumlarımızın düzenleyeceği diğer etkinliklerle, başta öğrenciler ve sürücü adayları olmak üzere, yerel halkın yaya önceliği trafik kültürünün benimsenmesini sağlayacak bilgilendirme faaliyetlerinde rol alacaklar.
Haber Listesine Dön Okuma: 2689

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016