Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Yaya Öncelikli Pilot Caddede Takdir Toplayan Örnek Uygulama

Antalya'nın yaya öncelikli bir kente dönüştürülmesi için hazırlanan ve araçlara değil insanlara saygıyı ön plana almayı bir trafik kültürü haline getirmeyi amaçlayan “Antalya'da Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme” isimli Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı (LdV) çok uluslu Yenilik Transferi Projesinin üç pilot uygulama alanlından biri olan Konyaaltı Caddesi'ndeki uygulamalar halkımızın takdirini toplamaya devam ediyor. Bu yönde pilot bölge Konyaaltı Caddesi"nde hayata geçirilen örnek uygulamalardan birisi de Trafik Polisleri tarafından sürücülere yerinde bilgilendirme yapılması.

 

Işıksız yaya geçitlerinde yayalara geçiş önceliği verilmesini sürücü ve yayaların alışkanlık edinmesini sağlamak üzere yapılan bilgilendirmelerde, sürücüler araçlarını Yaşam Tüneli adı verilen özel çadır içerisine kısa süre park ediyor ve “önce Yaya” videolarını izleyerek yerinde bilgilendiriliyorlar. Ayrıca dağıtılan lifletler aracılığıyla Karayolları Trafik Kanunun ışıksız yaya geçitlerinde yayalara öncelik verilmesini zorunlu kılan maddesi hatırlatılıyor. Antalya Valiliği'nin geçtiğimiz günlerde yayımlanan Genelgesi doğrultusunda Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından görevlendirilen trafik ekipleri tarafından 24 saat süreyle yürütülen Yaşam Tüneli uygulamalarıyla, sürcülerin Avrupa kentlerinde kültür haline gelmiş olan ışıksız yaya geçitlererinde yayalara yol verilişine tanık olmaları, daha sonra da güzergahları üzerinde kendilerinin bunu uygulamaları amaçlanıyor.

 

Trafikte araçlara değil insana saygıyı alışkanlık haline getimek amacıyla Antalya Valiliği tarafından 2011 yılında başlatılan ve kısa adı APPSA olan Avrupa Birliği Yenilik Transferi projesi kapsamında, pilot alanlarda elde edilen sonuçlar ışığında belirlenen standartların okul çevrelerinden başlamak üzere Antalya'nın diğer caddelerine ve ardından tüm Türkiye’ye yaygınlaşması planlanıyor. Avrupa Birliği'nden sağlanan hibeyle yürütülen sekiz ortaklı proje kapsamında, halen yaya önceliği ve güvenliği konusunda eğitim materyalleri, eğitmenler ve eğitim programları geliştirilmesi çalışmalarına devam ediliyor.

 

Projenin bundan sonraki aşamasında, hazırlanan eğitim materyalleri ışığında yoğunluklu olarak okullarımızda ve sürücü kurslarında mesleki eğitimler verilerek, eğitmenlerin bu yönde bilgilerini güncellemeleri sağlanacak, ayrıca yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığın artırılması için yerel medyanın da desteğiyle çeşitli yaygınlaştırma çalışmaları yapılacak. Bu bağlamda, projede planlandığı şekilde Antalya Emniyet Müdürlüğü pilot alanlarda bilgilendirme ve yönlendirme çalışmaları yaparken, diğer yerel ortaklardan Antalya Büyükşehir Belediyesi yeni cadde düzenlemelerine projede öngörülen standartları dahil ediyor; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sürücü Okulları Derneği de okul bahçelerinde hazırlanan trafik parkları ile yaya öncelikli trafik kültürünün eğitim programlarına dahil edilmesi çalışmalarına hazırlanıyorlar.

 

önce Yaya adıyla da bilinen proje ile gerçekleştirilen uygulamalar aynı zamanda, Türkiye'nin ve Avrupa'nın diğer kentlerinde yaya öncelikli trafik kültürünün yagınlaştırılması için uygulanacak çalışmalara bir model oluşturma özelliği taşıyor.

 

www.onceyaya.info

Twitter: @onceyaya 
Haber Listesine Dön Okuma: 2536

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016