Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

APPSA Projesi Kapsamında Yaya Öncelikli Pilot Cadde Uygulamaya Açıldı

Antalya'nın yaya öncelikli bir kente dönüştürülmesi için hazırlanan “Antalya'da Yaya önceliği ve Güvenliğini Sağlamak İçin Hayatboyu öğrenme” isimli Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Programı (LdV) çok uluslu Yenilik Transferi Projesinin üç pilot uygulama alanından biri olan "Yaya öncelikli Pilot Bölge Konyaaltı Caddesi", Valimiz Sayın Dr. Ahmet Altıparmak tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı, İl Emniyet Müdürü, İlimizdeki kamu ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, yerel ve ulusal basın ve halkın katılımıyla 19 Eylül 2012 Çarşamba günü törenle hizmete açıldı.

 

Avrupa Birliği Hayatboyu öğrenme Programları Leonardo da Vinci Çokuluslu Mesleki Eğitim Projeleri kapsamında Antalya Valiliği koordinasyonunda yürütülen proje, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya özel Sürücü Kursları Derneği yanı sıra, Avusturya, İsveç ve İspanya’dan birer kuruluşun işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.

 

Araçlara değil, insana saygıyı ön planda tutmayı amaçlayan proje kapsamında, pilot uygulamalardan biri olan Konyaaltı Caddesi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından modernize edilerek sürücülere ve yayalara hizmet sunmakta. Pilot Bölge Konyaaltı Caddesi’nde, kalkınmış toplumlarda olduğu gibi ışıksız yaya geçitlerinde öncelik yayalara verilecek ve sürücü ve yayaların buna itina göstermeleri sağlanacak. Bu caddede elde edilen sonuçlar ışığında belirlenen standartların okul çevrelerinden başlamak üzere ilimizdeki diğer caddelere ve ardından tüm Türkiye’ye yaygınlaşması beklenmektedir.

 

Vali Dr. Ahmet Altıparmak açılış töreninde yaptığı konuşmada, Antalya'nın Türkiye'nin dünyaya bakan modern ve gülen yüzü olduğunu, Avrupa ile kıyaslandığında yaya trafiğine verilen öncelik konusunda sorunların mevcut olduğunu, bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları ile bu sorunun aşılmaya çalışılacağını belirtti. Vali Dr. Altıparmak konuşmasında, ''Artık çocuğumuzu elinden tutmak zorunda olmadan yaya geçitlerinde bırakabilmemiz lazım. Bunu yapamıyorsak, kimse moderniz, çağdaşız demesin lütfen. Bunu yapmamız lazım. Biz ki saygı noktasında dünyaya örnek olmuş bir milletiz,” ifadelerine yer verdi.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın da yerdeki yaya çizgilerinde sürücülerin durmamasına dikkati çekerek, ''Bu bir eğitim ve kültür meselesidir. Bu proje de bu kültürün Antalya'da yerleşmesini sağlamayı amaçlamaktadır'' dedi.

 

Başta bu caddenin yeniden düzenlemesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve projede yer alan kurumlarımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür eder, Antalya halkı için hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. 
Haber Listesine Dön Okuma: 2053

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016