Bizi Takip Edin


E-mail Grubumuza Katılın Web sitemize yeni eklenen duyurular ve güncel bilgilerden haberdar olmak için lütfen aşağıdaki alana e-mail adresinizi giriniz.
Güncel

Yaya Öncelikli Kent Antalya Projesi Açılış Konferansı Vali Altıparmak'ın Katılımıyla Gerçekleşti

Antalya’da Yaya önceliğini ve Güvenliğini Sağlamak İçin Yaşam Boyu öğrenme isimli çokuluslu mesleki eğitim projesinin açılış konferansı, 20 Ocak 2012 tarihinde Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında Antalya'da yapıldı.

 

Konferansa, Vali Dr. Ahmet Altıparmak ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Muratpaşa Kaymakamı Fatih Kocabaş, Konyaaltı Kaymakamı Bayram Yılmaz, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali özyiğit, Bucak Kaymakamı Osman Hacıbektaşoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Akdeniz üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meral Gültekin ve proje ortağı kamu ve sivil toplum kuruluşu yönetici ve temsilcileri ile projenin Avusturya, İspanya ve İsveç'ten gelen paydaşları katıldı.

 

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, konferansın açılışında, Avrupa Birliği Hayat Boyu öğrenme Programları Leonardo da Vinci Çokuluslu Mesleki Eğitim Projeleri kapsamında Antalya Valiliği’nin koordinesinde, Antalya’yı yaya öncelikli kent yapmak amacıyla başlatılan projeye ilişkin bir konuşma yaptı.

 

Projede emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Altıparmak, Antalya’nın ‘Yaya öncelikli Kent’ olması amacıyla bir süre önce başlattıkları projeyi artık bir Avrupa Birliği projesi şeklinde uygulama noktasına geldiklerini ifade ederek, Antalya’da başlatılacak projenin tüm Türkiye’ye örnek olması temennisinde bulundu. Dr. Altıparmak, Antalya gibi marka değeri yüksek bir kentin yayaya saygılı olmamasının düşünülemeyeceğini dile getirerek eğitimlisinden eğitimsizine kadar insanların ortak şikâyet konularının trafik olduğuna dikkat çekti. Trafik kurallarının da şikâyet edenler tarafından çiğnendiğine değinen Altıparmak, “Maalesef genel bir kuralsızlık, genel bir kamu düzeninin kurallarını saymama alışkanlığımız var. Bunun için hiç kimsenin şikâyet hakkı yok,” dedi.

 

Trafik kurallarının yerleştirilmesinde eğitimin önemli olduğuna vurgu yapan Vali Altıparmak, projenin uygulama alanlarından birisinin de Akdeniz üniversitesi olduğunu belirterek, “Ben inanıyorum ki rektör Yardımcımız bu işin takipçisi olacak,” dedi. Projenin tek başına Antalya’da uygulanıyor olmasının önemli olmadığını, yaya önceliğinin Türkiye’de bir algı haline gelmesi gerektiğini dile getiren Vali Altıparmak, “Bu marka yönetiminin bir parçası haline gelmeli. Gelin bir ilk olalım. 'Antalya kuralsızlıklar ili değil, Antalya yayaya saygılı bir ildir; Antalya yaya dostudur; Antalya araçları kutsayan bir il değildir' algısını işleyelim,” diye konuştu.

 

Vali Altıparmak’ın konuşmasının ardından projenin tanıtımını yapan Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinatörü Baki Karaçay, sözlerine Vali Dr. Altıparmak başta olmak üzere, projeye desteklerini esirgemeyen beş yerel ve üç Avrupaı ortak kurum yöneticilerine ve projenin bugünkü düzeye gelmesini sağlayan proje yürütme ekibine teşekkür ederek sözlerine başladı.

 

Antalya'nın yaya öncelikli kente dönüştürülmesinin uzun soluklu bir proje olduğunu ve bugün açılışını yaptıkları Avrupa Birliği Mesleki Eğitim Projesi APPSA'nın buna bir başlangıç olduğunu kaydeden Karaçay, önlerinde yaklaşık 2 yıllık bir süre olduğunu dile getirerek, daha iyiye ulaşmak için elimizdeki en önemli aracın 'saygı' olduğunu ve bu proje ile motorlu araçlara değil insana saygıyı ön plana almaya çalışacaklarını ifade etti. Trafikle ilgili bugüne değin verilen eğitim ve öğretimlerde genelde yolların araç sürücülerine ait olduğuna yönelik yanlış bir algının yerleşik olduğunu ifade eden Karaçay, "Oysa sürücüye ait olan yol değil, aracıdır," dedi.

 

"Proje, trafik kültürünü yayaların, yaya kültürünü de sürücülerin öğrenmesini sağlamayı ve yaya önceliği fikrini yenilikçi bir yaklaşımla topluma kazandırmayı hedefliyor," diyen Karaçay, bu bağlamda, yaygınlaştırma faaliyetleriyle pilot alanlarda bu standartların ve kuralların işlerliği ve uygulanabilirliği gösterileceğini ifade etti. Kurallara uymanın adil olmanın bir gereği olduğuna ve kentlilik bilincinin, adil olma bilinciyle, saygılı olma bilinciyle paralel geliştiğine vurgu yapan Proje Koordinatörü Karaçay, Avrupa'nın belirli kentlerinde yaya geçitlerinden örnek videolar izlettirerek, buralarda asıl dikkat çekici olan şeyin, sürücülerin yayalara karşı saygılı davranışlarının önceden kestirilebilir olduğu ve bunu bir kentsel yaşam biçimi haline getirmiş olmaları olduğunu söyledi. Yaya önceliğini yaygınlaştırmak için yeni kurallara ihtiyaç olmadığını, Karayolları Trafik Kanununda yaya önceliğini sağlayan kurallar yanısıra yayalara yönelik kuralların da zaten var olduğunu anlatan Karaçay, projede kullanılacak öğrenme metodunun toplumda "davranış değişikliği" yaşamaya yönelik olacağını açıkladı ve "Pilot cadde ve bölgelerden başlamak üzere bu davranış değişikliğinin yaygınlaşmaya başladığını gözlemlemeyi amaçlıyoruz" dedi.

 

Proje süresince ve sonrasında kullanılacak logo ve işaretçilerin görsel hafızaya kazınmasının, hayatboyu öğrenme sürecinde önemli rol oynadığına değinen Karaçay, proje logosunu göstererek dikkat çekici renkler kullanılarak hazırlanan “önce yaya” logosu üzerinden tüm yaygınlaştırma çalışmalarında kullanılacak ögelerde bütünlük sağlayıcı bir kılavuz olarak bir de Proje Kimliği hazırlandığını ve AB projelerinde bir ilk olan APPSA Proje Kimliğinin projenin başarısına katkı sağlayacağını söyledi.

 

Yaya öncelikli trafik uygulamasının, kural uygulayanların yaptırımları ile değil, Antalya halkının bu yeniliği yaşam biçimi olarak benimsemesiyle gerçekleşebileceğini söyleyen Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinatörü, izleyecekleri stratejiyi açıklarken "Proje sürecinde bu farkındalık hareketine katılmayanlarla mücadeleye girişerek çatışma alanını genişletmeyeceğiz! Tam aksine, bu kültürü benimseyenlere destek verecek onların yanında yer alarak sayımızı artıracağız. Böylece katılımcıların sayısı artarken ve yaya önceliği uygulamasının alanı genişlerken, karşı duranların yaşam alanlarının daralmasını sağlayacağız," dedi ve "Türkiyemiz, karşımızdakilere saygı duymanın ve 'önce siz buyurun' diyebilmenin mutluluğu ile yaşanan bir ülke olmayı hak ediyor," diyerek sözlerini tamamladı.

 

2 gündür devam eden yönetim toplantılarında yol haritası kararlaştırılan ve Avusturya, İspanya ve İsveç'ten kurumların ortak olduğu 375 bin Euro'luk proje bütçesinin %75'i Avrupa Birliği hibesiyle karşılanacak. Proje kapsamında geliştirilecek e-öğrenme ve basılı eğitim materyalleri, İsveç ve Avusturya ortaklarıyla işbirliği içinde hazırlanacak ve Antalya'dan 10 kişi Eğitici Eğit eğitimi almak üzere Avusturya’ya gidecek. Sözkonusu eğiticiler tarafından bu eğitim materyallerini kullanılarak, yaya önceliği konusunun Antalya’da sürücü eğitimlerinin programlarına dâhil edilmesi, ayrıca yaya önceliği bilincini oluşturmak için okullarda eğitimler verilmesi sağlanacak. Proje kapsamında Kaleiçi ve Akdeniz üniversitesi yerleşkesinde başlatılacak uygulamalar yanısıra, pilot olarak seçilen Konyaaltı Caddesi'nde önceliğin yayalarda olduğunu anlatan levhalar yerleştirilecek, yaya geçitleri yeniden düzenlenecek, sesli sinyalizasyon yerleştirilecek ve engellilere özel cadde ve durak düzenlemeleri gerçekleştirilecek.

 

Konferansta konuşan Avrupalı proje ortakları İsveç'in Nykoping kentinden 'Swedish TelePedagogic Knowledge Centre AB' isimli Pedagojik Bilgi Merkezi Direktörü Kennet Lindsquit, Avusturya'nın Viyana şehrinden 'die Berater - Unternehmensberatungsgesellschaft mbH' isimli yetişkin eğitimi kurumundan proje yöneticisi Paul Talbot ve İspanya'nın Barcelona şehrinden 'a3 Networking Igeniería del Conocimiento, S.L.' isimli Danışmanlık ve Araştırma Mühendislik Kurumu Yöneticisi Paco Cerezo, ...

 

Konferansta proje yerel ortağı kurum yöneticileri de görüşlerini dile getirdi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, “Türkiye'de öyle bir kültür var ki, bazen eğitilmiş insanlar bile yaya geçitlerinde yavaşlaması gerekirken yavaşlamıyor, durmuyor.  Çünkü arkadan gelen aracın vurma ihtimali var. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda başka plan ve projelerimiz var” dedi.

 

Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz ise Antalya’da yaya önceliğini yerleştirmenin kendileri açısından önem arz ettiğini ifade etti. Yayaların trafikte daha kutsal oldukları düşüncesinden hareketle bu projeyi başlattıklarını dile getiren Yılmaz, trafik kazalarının yüzde 60’ının insan kaynaklı, yüzde 25’sinin ise altyapıdaki eksiklikler nedeniyle meydana geldiğini vurgulayarak, projenin bu olumsuzlukları ortadan kaldırma açısından önemli olduğunu kaydetti.

 

özel Sürücü Kursları Derneği Başkanı Nazmi Acan da, yurt dışında insanların gözleri kapalı yaya yollarında yürüyebildiklerini ancak Türkiye’de ‘gözlerini dört açmaları’ gerektiğini vurgulayarak bu alışkanlığın değiştirileceğini ifade etti.

 

Konferansın sonunda Vali Ahmet Altıparmak, projenin Avusturya, İspanya ve İsveç'ten gelen ortak kurum proje yöneticilerine el dokuması Döşeömealtı halsıı ile Antalya’yı tanıtıcı kitap ve CD hediye etti. Vali Altıparmak daha sonra proje yönetim ekibi ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
Haber Listesine Dön Okuma: 3036

Anasayfa | Sıkça Sorulan Sorular | Etkinlik Takvimi | İletişim | Gizlilik ve Güvenlik | Mail Grubundan Ayrıl | Dokümanlar | Webmail | Antalya Valiliği 

Antalya Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu | 2009 - 2016